Stan wyjątkowy będzie przedłużony? Są ku temu ważne powody

2 października 2021 miałby zakończyć się trwający od miesiąca na wschodzie Polski stan wyjątkowy. 27 września Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, poinformował, że będzie rekomendował jego przedłużenie o kolejne 2 miesiące. Dlaczego?

Stan wyjątkowy będzie przedłużony? Są ku temu ważne powody
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 27 września 2021

Sytuacja jest niepokojąca

Od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy. Sytuacja jest więc mocno napięta i jak powiedział Kamiński podczas konferencji z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem i Komendantem Głównym Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomaszem Pragą, dochodzi tam do szeregu prowokacyjnych incydentów z udziałem funkcjonariuszy mundurowych służb białoruskich i do prób masowego łamania integralności naszej granicy.

- Mamy do czynienia ze zjawiskiem bardzo poważnym — zaznaczył.

Co oznacza stan wyjątkowy? Jakie prawa i obowiązki ma obywatel? Co państwo może nakazać, a czego nie może ograniczyć?Co oznacza stan wyjątkowy? Jakie prawa i obowiązki ma obywatel? Co państwo może nakazać, a czego nie może ograniczyć?Rafał Stępniewski

Co dzieje się na granicy?

- Osoby, które usiłują forsować naszą granicę, w żaden sposób nie są zagrożone na Białorusi. Przebywają tam całkowicie legalnie i są tak naprawdę zapraszane przez reżim Łukaszenki i używane przez niego jako broń i amunicja ze względów politycznych — przekazał podczas konferencji szef MSWiA.

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował, że zweryfikowano tożsamość i drogę przybycia do Polski kilkuset nielegalnych imigrantów, którzy przebywają w ośrodkach Straży Granicznej.

- Obecnie informacje dotyczące co czwartego badanego wskazują na ich niebezpieczne powiązania i ich udział w praktykach niezgodnych z prawem. Ustalenia do tej pory poczynione pokazują, że co dziesiąta osoba ma możliwe powiązania z organizacjami terrorystycznymi, przestępczością kryminalną, przemytem ludzi, a także fałszowaniem dokumentacji - powiedział, dodając: - Część badanych osób była powiązana z różnego rodzaju strukturami umundurowanymi lub bojówkami militarnymi.

Przecież mamy prawo wiedzieć. Tajemnica działań na granicy z BiałorusiąPrzecież mamy prawo wiedzieć. Tajemnica działań na granicy z BiałorusiąMonika Świetlińska

Kim są imigranci?

Kamiński zaznaczył że służby badające tożsamość i wiarygodność osób przebywających w ośrodkach zidentyfikowały dowody na działalność pedofilską oraz dowody zoofilii. To nie wszystko, bo około 20 procent zatrzymanych w Polsce nielegalnych imigrantów miało związki, często wieloletnie z terytorium Federacji Rosyjskiej — przekazali ę informację uczestnicy poniedziałkowej konferencji.

Jeden z zatrzymanych miał kontakty z osobą mającą związki z Państwem Islamskim. Miał przy sobie telefon służący do kontaktowania się z "bojownikiem Państwa Islamskiego"  specjalistą od materiałów wybuchowych, członkiem Państwa Islamskiego, który został zatrzymany w 2021 na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej.

Taka jest rekomendacja

- Będę rekomendował przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej o 60 dni — powiedział Mariusz Kamiński.

Fot. Twitter — Mariusz Kamiński

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!