fb

Od kiedy nowe dowody osobiste? Znamy termin!

Miały być od 2 sierpnia, jednak nieoczekiwanie data wprowadzenia nowych dowodów osobistych z tzw. drugą cechą biometryczną została przesunięta w czasie. Na kiedy? Znany jest już termin wprowadzenia nowego wzoru dokumentu tożsamości. 

Od kiedy nowe dowody osobiste? Znamy termin!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 września 2021

Od kiedy nowe dowody osobiste?

Od poniedziałku, 8 listopada 2021 roku obywatele RP będą mogli składać wnioski o nowe dowody osobiste. Mowa o dokumentach z tzw. drugą cechą biometryczną, która spędzała sen z powiek ekspertom od bezpieczeństwa. Ostatecznie zdecydowano się na dokładne zbadanie systemu zabezpieczeń urządzeń do pobierania wzoru linii papilarnych i odłożenie w czasie terminu premiery nowego dokumentu tożsamości. 

O co chodzi w nowych dowodach osobistych?

Zasadnicze zmiany są dwie. Po pierwsze na dowód osobisty wraca odwzorowanie podpisu właściciela dokumentu, po drugie w warstwie elektronicznej dowodu osobistego zostaną zapisane odciski palców posiadacza. Zmieni się także wzór graficzny dokumentu. Pojawią się na nim elementy nawiązujące do symboliki unijnej. 

Dokument tożsamości a dokument potwierdzający tożsamość. Czym się różnią?Dokument tożsamości a dokument potwierdzający tożsamość. Czym się różnią?Martyna Kowalska

Dlaczego nowe dowody dopiero 8 listopada? 

Oficjalne ogłoszenie terminu wdrożenia nowych dokumentów tożsamości ma nastąpić w komunikacie Ministra Cyfryzacji i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, maksymalnie na 14 dni przed dniem, w którym wdrożone zostaną określone rozwiązania techniczne. 

Ministrowie Janusz Cieszyński (sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM) oraz Paweł Szefernaker (sekretarz stanu w MSWiA), zdecydowali się wcześniej ujawnić datę wprowadzenia nowych rozwiązań. „Wiele osób czeka na tę informację, dlatego już dziś możemy oficjalnie poinformować, że rozwiązania techniczne umożliwiające wydawanie nowych dowodów osobistych zostaną wdrożone w niedzielę 7 listopada, co oznacza, że Polacy wnioski o nowe dokumenty tożsamości będą mogli składać od poniedziałku 8 listopada” – poinformowano.

Ważność nowych dowodów osobistych

Dla obywateli powyżej 12. roku życia nowe dowody będą wydawane na okres 10 lat. Jak wynika z prawa, każda osoba, która ukończyła 12 lat, będzie musiała podczas składania wniosku o dokument poddać się skanowaniu odcisków palców. W przypadku dzieci do 12. roku życia ważność dokumentu bez drugiej cechy biometrycznej ustalono na 5 lat. 

Dlaczego zmieniane są dowody osobiste? 

Chodzi m.in. o utrudnienie sfałszowania dokumentu, który przecież oprócz wielu czynności prawnych na terenie RP umożliwia także przekraczanie wewnętrznych granic Unii Europejskiej. Z tego właśnie powodu władze w Brukseli nakazały wszystkim państwom członkowskim wprowadzenie do dokumentów m.in. drugiej cechy biometrycznej.

Skąd opóźnienie we wprowadzeniu nowych dowodów osobistych? 

Jeszcze na początku wakacji informowano, że nowe dowody osobiste wejdą w życie 2 sierpnia 2021 roku. Latem pojawiły się jednak zastrzeżenia co do zabezpieczeń urządzeń, które mają skanować odciski palców. Teraz, jak zapowiada minister Janusz Cieszyński, problem ten jest rozwiązany, a sprzęt, który trafi do urzędów gmin, spełnia wszystkie wymogi, także w zakresie cyberbezpieczeństwa. 

Na przełożenie terminu startu nowych dowodów oprócz Polski zdecydowało się kilka innych krajów UE, tj. Belgia, Bułgaria, Estonia, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia. W każdym przypadku potrzebna była zgoda Komisji Europejskiej. 

Czy gminy będą gotowe na pobieranie odcisków palców?

Jak wynika z oficjalnych informacji, wszystkie skanery zostały już dostarczone do gmin. Mowa o 7.450 urządzeniach w 2.479 lokalizacjach. To jednak nie wszystko. Na początku października rozpocznie się dostawa 335 stacji mobilnych urzędnika. Mowa o urządzeniach, które umożliwiają oddanie odcisków palców przez osoby, które z różnych przyczyn nie mogą osobiście dotrzeć do urzędu gminy, by złożyć kompletny wniosek o dowód. 

Wnioski o dowód tylko w urzędzie gminy

W związku z nowymi przepisami, od 27 lipca 2021 roku nie ma już możliwości składania wniosku o dowód przez internet. Jedyną drogą jest osobiste zgłoszenie się do urzędu. 

Po wejściu w życie nowych przepisów jedynym przypadkiem, kiedy będzie można złożyć wniosek online, są dowody osobiste dla dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia. One nie muszą skanować odcisków palców. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!