Dokument tożsamości a dokument potwierdzający tożsamość. Czym się różnią?

Jaka jest różnica między dokumentem tożsamości a potwierdzającym tożsamość? Dowiesz się z naszego materiału.

Dokument tożsamości a dokument potwierdzający tożsamość. Czym się różnią?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 marca 2020

Co to jest dokument tożsamości?

Dokument tożsamości jest urzędowym potwierdzeniem tożsamości. Pozwala legalnie przekroczyć granicę, a także załatwić wiele spraw urzędowych. Dokument tożsamości musi zawierać określone informacje: imię, nazwisko, datę urodzenia, płeć i numer identyfikacyjny (zwykle PESEL).

Najważniejszym polskim dokumentem tożsamości jest dowód osobisty. Dokumentem tożsamości mogą być też inne dokumenty.

Przykłady dokumentów tożsamości

Dowód osobisty

Dowód osobisty pomaga załatwić wiele ważnych spraw urzędowych. Dowód osobisty pozwala też podróżować do krajów Unii Europejskiej. Żeby uzyskać dowód osobisty, trzeba złożyć wniosek w urzędzie gminy. Najnowsze dowody osobiste nie mają już informacji o wzroście i kolorze oczu.

Paszport

Paszport pozwala podróżować po całym świecie. Paszport potwierdza obywatelstwo danego kraju. Paszport wydawany jest na wniosek osoby dorosłej, a dla dzieci składają wniosek rodzice. Jeśli jesteśmy już za granicą i zgubiliśmy paszport albo jesteśmy zmuszeni wyrobić nowy, można to zrobić w konsulacie.

Karta Pobytu

Karta Pobytu to dokument, który potwierdza tożsamość cudzoziemca, który przebywa w Polsce. Karta Pobytu pozwala na wielokrotne przekraczanie granicy bez konieczności nabywania wiz. Kartę Pobytu wydaje się cudzoziemcowi, który ma zezwolenie na zamieszkanie albo na osiedlenie się w Polsce.

Potwierdzenie stałego pobytu

Karta stałego pobytu pozwala na przebywanie w Polsce osobie bez obywatelstwa polskiego, która np. chce pracować w naszym kraju. Żeby otrzymać kartę stałego pobytu trzeba w Polsce spełnić warunek nieprzerwanego, minimum 5 letniego okresu przebywania w Polsce.

Prawo pobytu wydaje się na czas nieokreślony.

Książeczka żeglarska

Książeczka żeglarska potwierdza tożsamość marynarzy. Jest dokumentacją przebiegu pracy marynarza. Pozwala mu też przekraczać granice morskie. Książeczka żeglarska jest paszportem służbowym. Książeczka żeglarska jest wydawana przez Dyrektora Urzędu Morskiego albo w placówkach konsularnych.

Żołnierska karta tożsamości

Wydawana jest żołnierzom w trakcie ich czynnej służby wojskowej. Karta tożsamości zawiera imię i nazwisko, datę urodzenia, stopień wojskowy, PESEL i grupę krwi.

CZYTAJ TEŻ W 2020 roku wyższe świadczenie honorowe dla stulatków

Co to jest dokument potwierdzający tożsamość?

Dokument ten jest dokumentem pomocniczym. Choć zawiera dane osobowe, nie może prawomocnie stwierdzić tożsamości. Takie dokumenty potwierdzają konkretne uprawnienia posiadaczy.

Przykłady dokumentów potwierdzających tożsamość:

  • legitymacja służbowa,
  • prawo jazdy,
  • legitymacja szkolna.

Różnica między dokumentem tożsamości a dokumentem potwierdzającym tożsamość

Żeby konkretny dokument był dokumentem tożsamości, musi zawierać określone przez prawo informacje: przede wszystkim imiona i nazwisko, płeć, datę urodzenia i numer PESEL. Dokument potwierdzający tożsamość zawiera imię i nazwisko, a także poświadczenie określonych uprawnień.

Dokumenty potwierdzające tożsamość mogą być np. użyte przy legitymowaniu się sprzedawcy w celu potwierdzenia, czy dana osoba może kupić alkohol. Dokument potwierdzający tożsamość potwierdza konkretne uprawnienia jego posiadacza.

CZYTAJ TEŻ Przedsiębiorco, tych towarów kupionych przez internet nie zwrócisz

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!