Waloryzacja emerytury 2020 r. Ile wynosi emerytura od marca?

Dobra wiadomość dla emerytów. W marcu, jak co roku, nastąpi waloryzacja świadczenia. Wysokość podwyżki będzie podobna do ubiegłorocznej. Wzrośnie też minimalna emerytura.

Waloryzacja emerytury 2020 r. Ile wynosi emerytura od marca?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 lutego 2020

Podwyżka emerytury jest znacznie wyższa niż wcześniej zakładano. Wszystko przez wartość inflacji. Zakładano, że emerytury wzrosną o 3,24%. Ostatecznie jednak wskaźnik waloryzacji wynosi 3,56%. A wysokość wskaźnika waloryzacji ma wpływ na to, ile będzie wynosić emerytura. Świadczenie emerytalne z reguły jest na niskim poziomie, a waloryzacja (podwyżka) jest choć niewielką pociechą.

Co to jest waloryzacja?

Waloryzacja emerytur odbywa się co roku, w pierwszy dzień marca. Najprościej mówiąc, jest to dopasowanie wysokości świadczenia emerytalnego do coraz wyższych kosztów życia.

Wysokość emerytury 2020

I tak od 1 marca 2020 roku emerytury wzrosną właśnie o 3,56%. Wyższą emeryturę dostaną ci, którzy pobierają już emeryturę, a prawo do świadczenia nabyli do końca lutego 2019 roku.

Przynajmniej o 70 zł więcej dostaną ci, którzy pobierają emerytury, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinne. Minimalna podwyżka renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 52,50 zł, a 35 zł w przypadku tak zwanych emerytur częściowych.

CZYTAJ TEŻ Ile komornik może zabrać z emerytury?

Jak oblicza się waloryzację?

Żeby obliczyć waloryzację emerytury należy pomnożyć kwotę świadczenia przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji opiera się na średniorocznym wskaźniku cen towarów i usług. Jest on powiększany minimum o 20% kwoty wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.  Przepisy o waloryzacji obejmują m.in. ponad 4,7 mln emerytów i rencistów, a także tych, którzy pobierają świadczenia z KRUS. Takich osób jest ponad milion.

Zmianie ulega też kwota bazowa. To na jej podstawie obliczana jest wysokość emerytury dla tych, którzy po raz pierwszy otrzymają ją od marca 2020. I tak kwota bazowa wynosi 4294,67 zł. Mało tego. Wzrost tych wskaźników wpływa też na wysokość minimalnej emerytury. Od 1 marca minimalne świadczenie wynosi:

  • 1200 zł – dla emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej
  • 900 zł – dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy
  • 1440 zł – dla renty rodzinnej wypadkowej i renty związanej z wypadkiem lub chorobą zawodową
  • 1080 zł – dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy

Informacja o kwocie wyższego świadczenia będzie przesłana przez ZUS. Warto pamiętać, że wyższa kwota emerytury będzie przyznawana automatycznie. Nie trzeba w tym celu wysyłać żadnych pism ani wniosków. Mało tego. Razem z tym pismem emeryci otrzymają informację o tzw. trzynastej emeryturze.

CZYTAJ TEŻ W 2020 roku wyższe świadczenie honorowe dla stulatków

CZYTAJ TEŻ Emerytura Plus uchwalona. Miała być jednorazowa. Będzie wypłacana co roku?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!