Przedsiębiorcy będą mogli testować e-faktury

Od października przedsiębiorcy będą mogli testować zastosowanie e-faktur w swoich firmach – informuje resort finansów. Rozwiązanie, które od 2023 będzie obowiązkowe, najpierw będzie mogło zostać dokładnie sprawdzone przez biznes. 

Przedsiębiorcy będą mogli testować e-faktury
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 czerwca 2021

Kto będzie mógł testować e-faktury?

Z możliwości testowania e-faktur w warunkach swojego biznesu, będzie mógł skorzystać każdy polski przedsiębiorca. O takie rozwiązanie postulowały podmioty, które wzięły udział w zakończonych właśnie konsultacjach społecznych nowych przepisów, na mocy których od 2023 roku e-faktury będą już normą w obrocie gospodarczym.

Czym jest e-faktura?

E-faktura to rozwiązanie, które funkcjonuje obecnie w niewielu państwach na świecie. W przypadku Unii Europejskiej wdrożone zostało w zaledwie trzech krajach: Portugalii, Hiszpanii oraz we Włoszech. 

E-faktura eliminuje papierowy obieg dokumentów potwierdzających sprzedaż i ułatwia samo prowadzenie działalności gospodarczej. Cyfrowe dokumenty będą przechowywane na centralnych serwerach ministerstwa finansów. Zniknie zatem problem ginących, czy zniszczonych dokumentów, a także konieczność wystawiania ich duplikatów.

Czy każdy bilet za przejazd będzie fakturą?Czy każdy bilet za przejazd będzie fakturą?Mikołaj Frączak

E-faktura a oszustwa VAT-owskie

Cyfrowe rozwiązanie ma nie tylko ułatwić rozliczanie obrotu między przedsiębiorcami, ale także pomóc wykrywanie prób wyłudzeń podatku od towaru do usług. W ten sposób e-faktura zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i ułatwi zasypywanie tzw. luki VAT. 

E-faktura – korzyści dla przedsiębiorców

Resort finansów wylicza także szereg korzyści, jakie wynikają z takiego rozwiązania. Po pierwsze, przedsiębiorcy zyskają na czasie, otrzymując zwrot VAT w ciągu 40, a nie jak dotąd 60 dni. Ministerstwo wspomina także o przyspieszeniu obrotu. Dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa, wystawca e-faktury zawsze będzie miał pewność, że trafiła już ona do kontrahenta.

Inną zaletą jest wygoda. E-faktury będą wydawane według jednego wzorca, przez co mają być bardzo łatwe w użyciu. Podobnie rzecz ma się ze standaryzacją, która ułatwi wzajemne rozliczenia oraz księgowanie w systemach FK. 

E-faktury – co po testach?

Po zakończeniu trzymiesięcznego okresu testów, zaplanowanych na ostatni kwartał 2021 roku, przyjdzie czas na wdrażanie rozwiązania. W 2022 roku firmy będą mogły stosować e-faktury na zasadzie dobrowolności. Będą one funkcjonowały obok standardowych, papierowych rozwiązań oraz faktur elektronicznych, które cieszą się coraz większą popularnością.

Trzeba mieć jednak świadomość, że e-faktury w 2023 staną się obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy. Zdaniem ekspertów, choćby z tego powodu, warto jeszcze w tym roku wziąć udział w testach, a w 2022 roku wdrożyć to rozwiązanie, przynajmniej względem części kontrahentów. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!