Przedsiębiorcy będą mogli testować e-faktury

Od października przedsiębiorcy będą mogli testować zastosowanie e-faktur w swoich firmach – informuje resort finansów. Rozwiązanie, które od 2023 będzie obowiązkowe, najpierw będzie mogło zostać dokładnie sprawdzone przez biznes. 

Przedsiębiorcy będą mogli testować e-faktury
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 czerwca 2021

Kto będzie mógł testować e-faktury?

Z możliwości testowania e-faktur w warunkach swojego biznesu, będzie mógł skorzystać każdy polski przedsiębiorca. O takie rozwiązanie postulowały podmioty, które wzięły udział w zakończonych właśnie konsultacjach społecznych nowych przepisów, na mocy których od 2023 roku e-faktury będą już normą w obrocie gospodarczym.

Czym jest e-faktura?

E-faktura to rozwiązanie, które funkcjonuje obecnie w niewielu państwach na świecie. W przypadku Unii Europejskiej wdrożone zostało w zaledwie trzech krajach: Portugalii, Hiszpanii oraz we Włoszech. 

E-faktura eliminuje papierowy obieg dokumentów potwierdzających sprzedaż i ułatwia samo prowadzenie działalności gospodarczej. Cyfrowe dokumenty będą przechowywane na centralnych serwerach ministerstwa finansów. Zniknie zatem problem ginących, czy zniszczonych dokumentów, a także konieczność wystawiania ich duplikatów.

Czy każdy bilet za przejazd będzie fakturą?Czy każdy bilet za przejazd będzie fakturą?Mikołaj Frączak

E-faktura a oszustwa VAT-owskie

Cyfrowe rozwiązanie ma nie tylko ułatwić rozliczanie obrotu między przedsiębiorcami, ale także pomóc wykrywanie prób wyłudzeń podatku od towaru do usług. W ten sposób e-faktura zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i ułatwi zasypywanie tzw. luki VAT. 

E-faktura – korzyści dla przedsiębiorców

Resort finansów wylicza także szereg korzyści, jakie wynikają z takiego rozwiązania. Po pierwsze, przedsiębiorcy zyskają na czasie, otrzymując zwrot VAT w ciągu 40, a nie jak dotąd 60 dni. Ministerstwo wspomina także o przyspieszeniu obrotu. Dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa, wystawca e-faktury zawsze będzie miał pewność, że trafiła już ona do kontrahenta.

Inną zaletą jest wygoda. E-faktury będą wydawane według jednego wzorca, przez co mają być bardzo łatwe w użyciu. Podobnie rzecz ma się ze standaryzacją, która ułatwi wzajemne rozliczenia oraz księgowanie w systemach FK. 

E-faktury – co po testach?

Po zakończeniu trzymiesięcznego okresu testów, zaplanowanych na ostatni kwartał 2021 roku, przyjdzie czas na wdrażanie rozwiązania. W 2022 roku firmy będą mogły stosować e-faktury na zasadzie dobrowolności. Będą one funkcjonowały obok standardowych, papierowych rozwiązań oraz faktur elektronicznych, które cieszą się coraz większą popularnością.

Trzeba mieć jednak świadomość, że e-faktury w 2023 staną się obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy. Zdaniem ekspertów, choćby z tego powodu, warto jeszcze w tym roku wziąć udział w testach, a w 2022 roku wdrożyć to rozwiązanie, przynajmniej względem części kontrahentów. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!