Są pieniądze na modernizację gospodarstw rolnych

Nabór wniosków o wsparcie na modernizację gospodarstw rolnych ruszył w pierwszy dzień astronomicznego lata. Do wzięcia jest nawet... 900 tys. złotych. Na co dokładnie można zdobyć pieniądze i do kiedy można o nie aplikować? Już wiadomo, że czasu nie jest zbyt dużo.

Są pieniądze na modernizację gospodarstw rolnych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 czerwca 2021

Środki na modernizację gospodarstw rolnych

Rolnicy, którzy na poważnie rozważają modernizację swoich gospodarstw, mogą sięgnąć po ogromne wsparcie, jakie pochodzi jeszcze z poprzedniej puli środków unijnych tj. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pomoc na pojedyncze gospodarstwo można liczyć w setkach tysięcy złotych. O jakim wsparciu mówimy?

Zgłoszenie szkody rolniczej – coraz mniej czasuZgłoszenie szkody rolniczej – coraz mniej czasuMartyna Kowalska

Ile pieniędzy na modernizację gospodarstwa rolnego?

Ministerstwo rolnictwa przedstawiło na swojej stronie internetowej limity wsparcia, na jakie mogą liczyć rolnicy planujący modernizację swoich gospodarstw. Podzielono je na 5 obszarów, które brane są pod uwagę w tym rozdaniu. 

Cytujemy za komunikatem resortu rolnictwa:

•  rozwój produkcji prosiąt (obszar A) – 900 tys. zł; 

•  rozwój produkcji mleka krowiego (obszar B) – 500 tys. zł; 

•  rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar C) – 500 tys. zł; 

•  inwestycje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu (obszar D) – 500 tys. zł, przy czym w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem lub budową, lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach maksymalna wysokość pomocy wynosi 200 tys. zł; 

•  nawadnianie w gospodarstwie – 100 tys. zł.

Dofinansowanie a wkład własny

Pomoc, o której mowa należy traktować jako dofinansowanie wydatków, które zostały poniesione w związku z inwestycją w danym obszarze. Standardem jest 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. 

Na dodatkowy bonus mogą jednak liczyć młodzi rolnicy, lub gdy o pieniądze aplikuje wspólnie grupa rolników. W takim wypadku poziom dofinansowania jest wyższy i został ustalony na poziomie 60%. To zastrzeżenie nie dotyczy obszaru inwestycji w nawadnianie – tu nie ma mowy o grupowym aplikowaniu.

Ile wniosków można złożyć na modernizację gospodarstwa?

Zasadniczo, w przypadku wymienionych wcześniej obszarów, oznaczonych literami A,B,C, oraz D można złożyć tylko jeden wniosek o wsparcie. Wyjątkiem jest piąty, ostatni obszar – nawadnianie, który można łączyć z innymi obszarami.

Do kiedy wnioski o modernizację gospodarstwa?

Wnioski należy złożyć osobiście lub przez osobę, którą do tego upoważnimy. Miejscem składania dokumentów są biura powiatowe i oddziały regionalne ARiMR. Inną drogą jest przesłanie przesyłki rejestrowanej za pośrednictwem Poczty Polskiej. Dokumenty są przyjmowane także przez internet za pośrednictwem skrzynki ePUAP. 

Szczegółowych informacji na temat zasad pomocy, można poszukać na stronach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz resortu rolnictwa. Dokumenty należy składać do 19 sierpnia 2021 roku.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!