300+ 2021. Ministerstwo Rodziny wyjaśnia zmiany
Koniec z papierowymi wnioskami o świadczenie „Dobry Start”. Zmiany w świadczeniu 300+ w 2021 roku zmartwiły wiele rodzin, które nie są biegłe w załatwianiu spraw online. Ministerstwo rodziny wyjaśnia sens nowych procedur i zapowiada pomoc dla osób, które będą jej potrzebowały przy ubieganiu się o wsparcie. Gdzie mogą na nią liczyć?

- Martyna Kowalska
- /
- 22 czerwca 2021
Od kiedy można składać wnioski o 300+
Projekt rozporządzenia, które mocno przetasowało zasady ubiegania się o wsparcie z programu „Dobry Start”, został przyjęty przez rząd w połowie czerwca i dotyczy on pomocy udzielnej na kolejny rok szkolny 2021/2022. Zgodnie z określonym harmonogramem, pierwsze wnioski można nadesłać już 1 lipca. Taka możliwość potrwa tak jak dotychczas, do końca listopada br. O ile kalendarz przyjmowania wniosków się nie zmienia, o tyle poważna zmiana dotyczy sposobu ubiegania się o świadczenie.
300+ tylko przez internet?
O zmianach w 300+ w 2021 roku pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym m.in. w tym artykule. Wszystko wskazuje na to, że odejście od papierowych wniosków w gminie jest definitywnie przesądzone. To oznacza, że o pieniądze na wyprawkę szkolną można ubiegać się na trzy sposoby:
- za pośrednictwem portalu „Empatia”
- za pośrednictwem bankowości elektronicznej
- za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych PUE ZUS
Warto dodać, że teraz to nie organy samorządu lokalnego, ale właśnie ZUS będzie koordynował przyznanie i przekazanie świadczeń.
Duże zmiany w programie 300+. Co się zmieni w programie „Dobry start”?Mikołaj Frączak
Dlaczego ministerstwo rezygnuje z papierowych wniosków 300+
Ministerstwo Rodziny tłumaczy w jednym z ostatnich komunikatów na swojej stronie internetowej, że „Polacy z roku na rok w coraz większym stopniu korzystają z usług elektronicznych, w tym także podczas załatwiania spraw urzędowych. Tylko w ciągu ostatnich 3 lat procent złożonych elektronicznie wniosków o świadczenie „Dobry Start” wzrósł z 48% w 2018 r. do 72% w 2020 r.”
Czy rzeczywiście wyłącznie te statystyki przeważyły o przeniesieniu wnioskowania o 300+ do sieci? Niekoniecznie. Jak dalej wyjaśnia resort rodziny, zmiany pozwolą zredukować koszty obsługi i zakładają, że będą one utrzymane na symbolicznym poziomie 0,1% całej kwoty przewidzianej na świadczenia. Dzięki takiej operacji budżet państwa zaoszczędzi około 488 mln złotych.
Prezes ZUS, prof. Gertrud Uścińska wskazuje, że „doświadczenie z Polskim Bonem Turystycznym, od początku w całości obsługiwanym drogą elektroniczną, pokazało, że można to przeprowadzić sprawnie”.
Kolejną zaletą ma być pełna automatyzacja procesu, która pozwoli osiągnąć efekt synergii. Dane osób ubiegających się o świadczenie będzie można łatwiej weryfikować.
Co z osobami, które nie będą mogły aplikować o 300+ przez internet?
Rząd musiał jednak pomyśleć o wszystkich tych osobach, które mogą mieć problem ze złożeniem wniosku online. Pomoc dla rodzin w tym zakresie ma zapewnić Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który będzie w tym obszarze współpracował z Pocztą Polską oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).
Niemniej osoby, które nie posiadają konta, będą musiały je założyć. „Rodzice, którzy dotąd otrzymywali świadczenie w gotówce, pobieranej w gminie czy w formie przekazu pocztowego będą zobowiązani do podania numeru rachunku bankowego, na który środki powinny trafić” – wyjaśniono w komunikacie.
Co to jest "Dobry Start"?
Świadczenie „Dobry Start” nazywane potocznie 300+ z uwagi na kwotę oferowanej pomocy, trafia na każde dziecko uczące się w szkole w wieku od siedmiu do dwudziestu lat. W przypadku uczniów niepełnosprawnych limit ten został podniesiony do 24 lat.
W przypadku świadczenia „Dobry Start” nie obowiązuje żaden próg dochodowy. Tylko w 2020 roku pieniądze trafiły do 4,4 mln uczniów. Od samego początku istnienia 300+ przeznaczono na ten cel 4,1 mld zł. Rocznie to około 1,4 mld zł.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.