10,2 mld zł odszkodowań w I kw. 2021 r. Statystyki pokazują wzrost liczby zgonów

10,2 mld złotych – tyle wynosi łączna kwota odszkodowań i świadczeń ubezpieczonych wypłaconych przez towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce. Dane przedstawiła Polska Izba Ubezpieczeń. Najbardziej wzrósł udział wypłaty z ubezpieczeń na życie. Powód: wzrost liczby zgonów w związku z pandemią. 

10,2 mld zł odszkodowań w I kw. 2021 r. Statystyki pokazują wzrost liczby zgonów
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 czerwca 2021

Ubezpieczenia na życie 2021 

W łącznej kwocie 10,2 mld złotych, jakie trafiły do poszkodowanych, największy udział odnotowano wśród ubezpieczeń na życie – aż 4,8 mld złotych. Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) zwraca uwagę na 28-procentowy wzrost wypłaty z ubezpieczeń ochronnych, co ma związek z większą liczbą zgonów z powodu trwającej pandemii. 

Jak komentuje prezes PIU, Jan Grzegorz Prądzyński - Dane pokazują tragiczne skutki pandemii. Wyższą śmiertelność obserwowaliśmy już od listopada 2020 natomiast w I kwartale 2021 r. dotyczyła ona także młodszych grup wiekowych”. 

Popularność ubezpieczeń na życie 2021

W tej sytuacji trudno się dziwić rosnącym składkom oraz coraz większym zainteresowaniem tego typu rozwiązaniami. Według zbiorczych danych PIU aktualnie składka z ubezpieczeń ochronnych wyniosła 2,2 mld złotych, co oznacza wzrost o 8,6% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 roku. 

Według Polskiej Izby Ubezpieczeń - „Wzrost sprzedaży widać także w ubezpieczeniach wypadkowych i chorobowych. Większym zainteresowaniem cieszyły się także polisy o charakterze oszczędnościowym i inwestycyjnym. Polacy przeznaczyli na nie 1,6 mld zł, o 6 proc. więcej niż przed rokiem”

Pozorowali kolizje autami premium – wyłudzili 300 tys. złPozorowali kolizje autami premium – wyłudzili 300 tys. złMikołaj Frączak

Ubezpieczenia majątkowe 2021

W przypadku ubezpieczeń majątkowych największą popularnością cieszyły się ubezpieczenia komunikacyjne, co raczej nikogo nie dziwi z uwagi chociażby na obowiązkowe OC. 

Odszkodowania i świadczenia z obowiązkowego OC właścicieli różnego rodzaju pojazdów wyniosły w I kw. 2021 r. 2,4 mld zł. To wynik o 5,4 proc. niższy niż przed rokiem. Z kolei odszkodowania wynikające z polis AC wyniosły 1,4 mld złotych. Również w tym kontekście odnotowano spadek o 2,4% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 roku. 

Średnia składka OC w 2021 roku

Średnia składka OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wyniosła w pierwszym kwartale br. 496 złotych. To oznacza, że… spadła ona o 11,6% w porównaniu do sytuacji sprzed roku. To o tyle dziwne, że w tym samym czasie średnia szkoda wzrosła rok do roku o 11,3% i wyniosła 8035 złotych. 

Czyżby znów na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych rozpoczęła się wojna cenowa, jaka charakteryzowała ten sektor kilka, czy kilkanaście lat temu? — Polska Izba Ubezpieczeń nie pozostawia złudzeń - Ubezpieczyciele powinni konkurować przede wszystkim jakością obsługi, np. poprzez uczestnictwo w systemie bezpośredniej likwidacji szkód. Zbyt duży spadek stawek prowadzi do tego, z czym mieliśmy do czynienia kilka lat temu – wojna cenowa na rynku OC skończyła się znacznymi podwyżkami cen, co wzbudziło zrozumiały sprzeciw społeczny. Obniżanie składek przy wzroście kosztów tylko pozornie jest korzystne dla kierowców. W długim okresie nie ma pozytywnego efektu ani dla branży ani dla klientów – komentuje Jan Grzegorz Prądzyński cytowany w komunikacie Polskiej Izby Ubezpieczeń. 

Kondycja firm ubezpieczeniowych 2021

Według Polskiej Izby Ubezpieczeń działające w Polsce podmioty z tej branży wypracowały w pierwszym kwartale 2021 roku 1,1 mld zł zysku netto. To więcej o 7,6% niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Łącznie do budżetu państwa trafiło 333 mln zł podatku dochodowego od ubezpieczycieli. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!