Inkubator Polskiego Rzemiosła: prawie 500 chętnych organizacji

Przez dziesięciolecia wiele zawodów przekazywanych było z pokolenia na pokolenia w modelu mistrz-uczeń. Państwo chce powrócić do dawnych tradycji i wspierać organizacje rzemieślnicze w rozwoju i promocji takiej formy działalności. Prawie pół tysiąca organizacji przeszło do kolejnego etapu projektu Inkubator Polskiego Rzemiosła.

Inkubator Polskiego Rzemiosła: prawie 500 chętnych organizacji
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 sierpnia 2021

Duże zainteresowanie Inkubatorem Polskiego Rzemiosła

Według resortu rozwoju, nad Wisłą działa przeszło 4,1 mln przedsiębiorstw, z czego 99,9% stanowią małe oraz średnie firmy. Łącznie, dają one pracę dla prawie 7 mln ludzi. W samych organizacjach rzemiosła działa ok. 300 tys. firm, często z dużymi tradycjami oraz o charakterze typowo rodzinnym, a czasem wielopokoleniowym. 

Drugie tyle firm, które przeobraziły się w większe przedsiębiorstwa, ma rodowód wywodzący się z rzemiosła. Dlatego w opinii ministerstwa ważne jest wsparcie tego typu działalności. Tak narodziła się idea Polskiego Inkubatora Rzemiosła, o którym w Dzienniku Prawnym pisaliśmy tutaj

Na jakie wsparcie mogą liczyć rzemieślnicy?Na jakie wsparcie mogą liczyć rzemieślnicy?Mikołaj Frączak

Zasięg działania Inkubatora Polskiego Rzemiosła

Jak informuje ministerstwo rozwoju, w konkursie organizowanym przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW) złożono 487 ofert, z czego do dalszego etapu zakwalifikowano aż 484 aplikacji.Tutaj znajduje się pełna lista ofert organizacji rzemieślniczych, które wystartowały o państwowe wsparcie. 

Czym jest Inkubator Polskiego Rzemiosła?

Zgodnie z oficjalnym komunikatem Rządowy program Polski Inkubator Rzemiosła skierowany jest do przedsiębiorców zrzeszonych w izbach rzemieślniczych. Celem programu jest wzmocnienie organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła w takich obszarach  jak przedsiębiorczość i kształcenie dualne. Program podkreśla strategiczną rolę rzemiosła w Polsce oraz znaczenie, jakie państwo polskie przypisuje jego rozwojowi”.

Środki, jakie będzie można otrzymać w ramach IPR, będą mogły być przeznaczone m.in. na doposażenie organizacji rzemieślniczych w sprzęt techniczny oraz zakup specjalistycznych programów komputerowych, wspierających beneficjentów w realizacji zadań wynikających ze statutów.

Za dotacje będzie można także organizować różnego rodzaju konkursy o zawodach rzemieślniczych. Będą mogli w nich brać udział uczniowie, a także młodzież przygotowująca się do wykonywania zawodów w ramach rzemiosła. 

Wyróżniający się młodzi uczestnicy programu będą mogli liczyć np. na specjalistyczne szkolenia w zawodzie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!