ZUS jest gotowy do przyjmowania wniosków 300 plus

Już od 1 lipca będzie można złożyć wnioski o 300 plus (Dobry Start). Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który jest odpowiedzialny za ich przyjmowanie oraz wypłatę świadczeń poinformował, że jest już gotowy do operacji zarówno organizacyjnie jak i technicznie. Dla rodziców ubiegających się o wsparcie przygotował specjalny internetowy kreator wniosków.

ZUS jest gotowy do przyjmowania wniosków 300 plus
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 czerwca 2021

Po 300+ do ZUS-u

Jak już informowaliśmy w Dzienniku Prawnym świadczenia 300+ na rok szkolny 2021/2022 będą przyznawane i wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To spora zmiana, bowiem dotąd instytucjami odpowiedzialnymi za to świadczenie były organy najniższego szczebla samorządowego, głównie gminne lub miejskie ośrodki pomocy rodzinie. 

Teraz cały program został „scentralizowany” oraz zdigitalizowany. Tym razem nie ma już mowy o składaniu tradycyjnych, papierowych wniosków, jak jeszcze rok temu. Teraz o „Dobry Start” można ubiegać się wyłącznie przez internet.

ZUS już wcześniej poinformował, że dla osób, które będą miały problem z internetową drogą ubiegania się o świadczenie, będą organizowane specjalne dyżury w placówkach Poczty Polskiej oraz Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Pisaliśmy o tym tutaj.

Poczta Polska i KRUS pomogą przy wniosku o 300+Poczta Polska i KRUS pomogą przy wniosku o 300+Michał Górecki


ZUS gotowy na przyjmowanie wniosków 300 plus

Jak powiedziała w komunikacie ZUS, prezes tej instytucji prof. Gertruda Uścińska - Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia obsługi tego zadania pod względem organizacyjnym i informatycznym. Program uprawnia do jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny”. To oznacza, że pierwsze wnioski o „Dobry Start” można będzie już przesłać 1 lipca 2021. 

Jak złożyć wniosek 300 plus?

Nabór wniosków o wsparcie w wysokości 300 złotych na wyprawkę szkolną potrwa od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Wnioski można złożyć na kilka sposobów, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), portal Empatia oraz bankowość elektroniczną. 

Sporym ułatwieniem, jakie przygotował ZUS, jest specjalny kreator wniosków, którego zadaniem, ma być pomoc w uniknięciu ewentualnych błędów przez wnioskodawców. Dodatkowo można liczyć na pomoc pracowników ZUS w każdej placówce przy założeniu odpowiedniego profilu, który umożliwia zalogowanie na PUE. 

300 plus tylko na konto bankowe

Jednocześnie ZUS przypomina, że wypłata świadczenia w wysokości 300 złotych będzie realizowana wyłącznie na konto bankowe, które zostanie wskazane we wniosku przez osobę ubiegającą się o wsparcie. Wszelkie decyzje oraz zawiadomienia ws. świadczenia będą przesyłane wyłącznie drogą elektroniczną. Zatem w tym przypadku zostanie wyeliminowany papierowy obieg dokumentów.

Czym jest „Dobry Start”?

Program „Dobry Start” to wsparcie na zakup podręczników czy innych elementów szkolnej wyprawki w wysokości 300 PLN. Świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom, które uczą się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych do ukończenia 20. roku życia, lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami.Obecnie wsparcie z programu Dobry Start otrzymuje ok. 4,5 mln dzieci” – napisano na stronie ZUS. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!