Do kiedy działa viaToll? MF podało ważny termin
Mimo że nowy system poboru opłat drogowych e-Toll ruszył już 24 czerwca, wielu kierowców samochodów ciężarowych w dalszym ciągu korzysta z systemu viaToll. Jak długo mogą korzystać ze starych rozwiązań? Do kiedy działa viaToll? Trzeba pamiętać o ważnym terminie.
- Anna Malinowska
- /
- 1 lipca 2021
Okres przejściowy dla użytkowników viaToll
Od 24 czerwca 2021 roku, czyli od dnia uruchomienia pełnej funkcjonalności nowego systemu poboru opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg, obowiązuje okres przejściowy dla przewoźników. W tym czasie można równolegle korzystać zarówno z nowego systemu e-Toll jak i dotychczasowego viaToll.
Resort Finansów przedłużył co prawda umowę na utrzymanie Elektronicznego Systemy viaToll jednak definitywnie wygasa ona z ostatnim dniem września 2021 roku. To oznacza, że wtedy dobiegnie końca również okres przejściowy. Od 1 października br. jedynym systemem regulowania należności za przejazd płatnymi odcinkami dróg będzie eToll.
Czy warto wcześniej przejść na eToll?
Mimo wprowadzenia okresu przejściowego oraz ustalenia ostatecznej daty wygaszenia viaToll na 30 września, ministerstwo zachęca przewoźników do przejścia na nowy system wcześniej. Chodzi o to, by nie zostawiać tej sprawy na ostatnią chwilę. Wszystko po to, by płynnie migrować z dotychczasowego systemu na nowe rozwiązania.
Startuje e-TollAnna Malinowska
Rejestracja do e-Toll
Właściciele pojazdów, które podlegają opłatom na określonych odcinkach dróg muszą prędzej, czy później zarejestrować się do nowego systemu. Taka możliwość istnieje już od 25 maja 2021 roku. Wsparciem jest także sieć miejsc obsługi klienta oraz całodobowa infolinia.
Jak powiedział pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch, do resortu już napływają pierwsze opinie użytkowników nowego systemu. Zapewnił, że uwagi są uważnie analizowane. „Wdrożyliśmy pierwsze zmiany w systemie e-TOLL w zakresie wysyłki powiadomień i kwoty minimalnej wpłaty. Pracujemy nad uproszczeniem procesu rejestracji dla użytkowników aut osobowych” – wyjaśnił.
Co to jest ulga e-Toll?
Nowy system umożliwia korzystanie z e-Toll za pośrednictwem aplikacji mobilnych, które wykorzystują dostępny w każdym współczesnym smartfonie system pozycjonowania satelitarnego GPS, na podstawie którego można bardzo precyzyjne wyliczyć należności związane z przejazdem po płatnych odcinkach dróg. Niemniej, osoby, które zdecydują się na zakup dedykowanych urządzeń OBU/ZSL dla e-Toll mogą skorzystać z ulgi, jaką gwarantuje ustawa z 20 maja 2021 roku. Zawarte w niej przepisy obowiązują od 29 czerwca 2021 roku.
Zgodnie z aktualnym stanem prawnym - „można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL” – wyjaśnia Ministerstwo
Ile wynosi ulga e-Toll?
Zgodnie z ustawą, maksymalna wysokość takiej ulgi została ustalona na 500 PLN netto na każdy pojazd należący do podatnika, który w 2021 roku dokonał przynajmniej jednego przejazdu i uiścił za niego opłatę drogą elektroniczną.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.