Czym jest grupa przyłączeniowa?

Podmioty, które w ramach prowadzonej inwestycji są na etapie podłączenia do sieci energetycznej, zadają często pytanie „czym jest grupa przyłączeniowa?” To, w jakiej grupie się znajdziemy, wynika jasno z ustawy Prawo Energetyczne. Do jakiej grupy przyłączeniowej zostanę zaliczony? 

Czym jest grupa przyłączeniowa?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 czerwca 2021

Grupa przyłączeniowa a prawo

Podmioty, które ubiegają się o przyłączenie do sieci energetycznej, zgodnie z ustawą Prawo energetyczne są podzielone na grupy przyłączeniowe. Brane są tutaj pod uwagę takie elementy jak: parametry sieci energetycznej, standardy jakościowe potrzebnej energii, a także, co jest kluczowe z punktu widzenia zarządzania energią – wielkość urządzeń czy instalacji, jakie zostaną przyłączone. 

Z jakich przepisów wynikają grupy przyłączeniowe?

Oprócz ustawy, o której wspomnieliśmy, ważne jest także Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 4 maja 2007 roku ws. szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. To na mocy §3 ust. 1 tego aktu prawnego, wszystkie podmioty, które ubiegają się o przyłączenie do sieci, dzieli się na konkretne grupy przyłączeniowe oznaczone numerami rzymskimi od I do VI. 

Czym jest licznik przedpłatowy?Czym jest licznik przedpłatowy?Michał Górecki

Co to jest I grupa przyłączeniowa?

O pierwszej grupie przyłączeniowej mówimy w sytuacji podmiotów, których urządzenia, instalacje oraz sieci zostają przyłączane bezpośrednio do sieci, której napięcie znamionowe jest wyższe niż 110 kV

Co to jest II grupa przyłączeniowa?

O drugiej grupie przyłączeniowej mówimy w sytuacji podmiotów, których urządzenia, instalacje oraz sieci zostają przyłączane bezpośrednio do sieci, której napięcie znamionowe wynosi 110 kV

Co to jest III grupa przyłączeniowa?

O trzeciej grupie przyłączeniowej mówimy w sytuacji podmiotów, których urządzenia, instalacje oraz sieci zostają przyłączane bezpośrednio do sieci, której napięcie znamionowe jest wyższe od 1kV, ale niższe niż 110 kV.

Co to jest IV grupa przyłączeniowa?

O czwartej grupie przyłączeniowej mówimy w sytuacji podmiotów, których urządzenia, instalacje oraz sieci zostają przyłączane bezpośrednio do sieci, której napięcie znamionowe nie jest wyższe od 1kV, oraz mocy przyłączeniowej wyższej niż 40 kW bądź prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego w torze prądowym o wartościach wyższych niż 63A.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!