fb

Zmiana zasad podróżowania pociągiem. Jazda bez miejscówki, ale w maseczce

26 czerwca 2021 roku nastąpi zmiana zasad podróżowania pociągiem. Znika bowiem 100-procentowy limit zajętości, a to oznacza, że na wielu trasach zniknie konieczność rezerwacji miejsca siedzącego, czyli tzw. miejscówki. To oznacza, że będzie łatwiej kupić bilet, szczególnie na popularnych, wakacyjnych relacjach. Nadal podróżować będzie wolno jedynie w maseczce.

Zmiana zasad podróżowania pociągiem. Jazda bez miejscówki, ale w maseczce
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 czerwca 2021

Zasady podróży koleją – wakacje 2021


Jak informuje PKP Intercity w składach wagonowych nie będzie wymagana rezerwacja miejsca do siedzenia. To oznacza, że w najgorszym wypadku pojedziemy w korytarzu, ale mamy pewność, że „zmieścimy się” do pociągu. Zmiana jest efektem stopniowego znoszenia obostrzeń covidowych.


Podróż zatłoczonym pociągiem


Największy polski przewoźnik – Intercity zapowiada, że w czasie wakacji będzie prowadzona obserwacja oraz analiza frekwencji w pociągach wyjeżdżających na trasy.


Jeżeli odnotowane zostanie zwiększone zainteresowanie na poszczególnych relacjach, „w miarę możliwości” spółka będzie wzmacniała pociągi dodatkowymi wagonami, tak aby dostosować składy do obłożenia. Mimo wszystko Intercity apeluje o wcześniejsze planowanie podróży w każdym przypadku, kiedy jest to możliwe. 

Czy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyCzy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyAnna Malinowska


Gdzie obowiązują miejscówki w pociągach


Rezygnacja z obowiązkowej rezerwacji miejsc nie dotyczy jednak wszystkich pociągów. Jak zapowiada PKP Intercity, będzie ona utrzymana w elektrycznych zespołach trakcyjnych – tzw. EZT. 


Mowa o pociągach obsługiwanych przez pociągi typu Pendolino, Flirt czy Dart. To samo zastrzeżenie dotyczy spalinowych zespołów trakcyjnych SZT. Kosztującą symboliczną złotówkę miejscówkę trzeba będzie pobierać do biletów odcinkowych oraz weekendowych. Ze względu na swoją konstrukcję nowoczesne składy zespolone nie mogą być wydłużane, tak jak w przypadku składów zestawionych z wagonów, dlatego ścisła kontrola poziomu zajętości miejsc w EZT i SZT służy bezpieczeństwu i komfortowi podróżowania tymi pociągami” – napisał przewoźnik w komunikacie. 

Czy nadal obowiązują maseczki w pociągu?

Mimo rezygnacji z miejscówek, wprowadzane przepisy nie znoszą obowiązku zakrywania ust i nosa podczas całej podróży na pokładzie pociągu. PKP Intercity informuje, że wszystkie należące do niego pociągi są dezynfekowane po każdym przejeździe. Tylko od marca 2020 do końca maja 2021 spółka wykonała 456 tys. dezynfekcji oraz prawie 20 tys. odkażeń metodą zamgławienia. 


Załoga pociągów tj. kierownicy oraz konduktorzy nadal będą korzystać z maseczek, rękawic ochronnych oraz żeli do mycia i dezynfekcji dłoni. W dalszym ciągu kontakt załogi z podróżnymi ma się odbywać z zachowaniem dystansu. Mają to zapewnić m.in. zbliżeniowe terminale płatnicze. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!