Sprawdzenie autobusu przed wyjazdem wakacyjnym

Dla wielu rodziców sprawdzenie autobusu to obowiązkowy punkt przed wakacyjnym wyjazdem dzieci na kolonie, wycieczki czy obozy. Przewoźnicy przyzwyczaili się już do takich kontroli, a policja z uwagi na duże zainteresowanie stworzyła w każdym powiecie punkty, gdzie autokary są dokładnie sprawdzane. Jak znaleźć listę punktów kontroli autobusów?

Sprawdzenie autobusu przed wyjazdem wakacyjnym
  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 czerwca 2021

Kontrola autobusu przed wyjazdem

W głowach wielu osób utkwiły obrazki sprzed lat, kiedy dość często dochodziło do wypadów autobusów spowodowanych bardzo złym stanem technicznym. Na szczęście, w ostatnich latach podobne doniesienia nie zdarzają się już tak często. Nie oznacza to, że nie należy sprawdzać ich stanu. Kontrola autokaru przed wyjazdem kolonijnym lub na wakacyjny obóz stała się w ostatnim czasie standardem. Obecnie istnieją dwie formy sprawdzenia takiego pojazdu.

Do dyspozycji rodziców wysyłających swoje pociechy na wakacje są dwie możliwości kontroli. Obie można przeprowadzić równolegle. Pierwsza, to tradycyjne sprawdzenie pojazdu przed wyjazdem przez funkcjonariuszy drogówki. Druga to elektroniczna usługa sprawdź autobus związana z bazą danych CEPIK. 

Jak sprawdzić ważność polisy OC sprawcy kolizji drogowej?Jak sprawdzić ważność polisy OC sprawcy kolizji drogowej?Martyna Kowalska


Miejsca kontroli autobusów

Na stronie Komendy Głównej Policji znalazł się ogólnopolski wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz ich kierowców przewożących dzieci oraz młodzież na wakacje. Przygotowało je Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. W dokumencie znalazła się tabela obejmująca wszystkie powiaty w Polsce wraz z dokładnymi miejscami przeprowadzania kontroli oraz numer kontaktowy, który może przydać się w celu umówienia działań funkcjonariuszy. 

Pełną listę miejsc prowadzenia takich kontroli można znaleźć tutaj. Policja radzie by tego typu kontrole umawiać z przynajmniej kilkudniowym wyprzedzeniem. 

Jak wygląda kontrola autobusu przed wyjazdem

Standardowa kontrola autobusu przed wyjazdem polega na sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu oraz jego wyposażenia w obowiązkowe elementy. 

Funkcjonariusze weryfikują także uprawnienia kierującego do wykonywania zawodu, a także stan jego trzeźwości. Zdarzało się już, że podczas takich kontroli udawało się przyłapać kierowców na podwójnym gazie oraz ujawnić rażące zaniedbania techniczne pojazdu. 

Jak sprawdzić autobus przez internet? 

Autobus można sprawdzić także w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Służy temu witrynhttps://bezpiecznyautobus.gov.plWpisując tam podstawowe dane pojazdu (nr rejestracyjny), można sprawdzić m.in. informacje o badaniu technicznym oraz polisie ubezpieczenia OC. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!