Ten fotoradar zarobi na siebie! Postawiono go na popularnej trasie nad morze!

Nowy fotoradar na jednej z najpopularniejszych dróg prowadzących nad Morze Bałtyckie został umieszczony przez GITD – ostrzega Yanosik. Urządzenie stanęło w czerwcu 2021 roku na dość często uczęszczanej drodze krajowej nr 6 w Sianowie. Sprawdź, czy przypadkiem nie znajduje się ona na Twojej trasie na urlop. 

Ten fotoradar zarobi na siebie! Postawiono go na popularnej trasie nad morze!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 czerwca 2021

Gdzie postawiono nowy fotoradar?


Sianów znajduje się na drodze krajowej między Koszalinem a Słupskiem. Miejscowość przecina bardzo popularna droga krajowa nr 6 łącząca województwo zachodniopomorskie z pomorskim. Wiele osób, które nie mogą doczekać się widoku morskich fal i wypoczynku na plaży lubi tam przycisnąć mocniej pedał gazu, co niestety często kończy się tragicznie – stąd pomysł na instalację fotoradaru, który ostudzi zapędy fanów szybkiej jazdy. 


Jak wynika z danych przedstawionych przez twórców aplikacji dla kierowców Yanosik, tylko od początku czerwca przejechało przez to miejsce 30,8 tys. pojazdów. Od momentu zamontowania nowego urządzenia pomiarowego, aplikacja Yanosik odnotowała tam ponad 6 tys. pojazdów. Specjaliści szacują, że liczba ta wzrośnie w najbliższym czasie przynajmniej trzykrotnie. 


Błysnął fotoradar – jaki mandat?


Błysk fotoradaru to znak, że musimy zwiększyć nasz wakacyjny budżet o kilkaset złotych. Niechciana fotografia z wakacji, może być najdroższą, jaką posiadamy i co najgorsze, zrobiona bez naszej woli. Jednak całkowicie zgodnie z prawem.


Jak wysokie mandaty wiążą się z wykroczeniami uwiecznionymi przez fotoradar? Zgodnie z zestawieniem przygotowanym przez Yanosika – obecnie taryfy kształtują się następująco:

Czym się różni wypadek drogowy od kolizjiCzym się różni wypadek drogowy od kolizjiMichał Górecki


Przekroczenie prędkości do 10 km/h jaki mandat?


Jeśli przekroczymy prędkość do 10 km/h zapłacimy 50 zł i to wszystko. Taryfikator nie przewiduje w takiej sytuacji punktów karnych. 


Przekroczenie o ponad 10 km/h jaki mandat?


Jeżeli wskazania prędkościomierza będą wyższe w przedziale od 11 do 20 km/h mandat wyniesie od 50 do 100 złotych, a nasze niechlubne konto kierowcy zostanie zasilone dwoma punktami karnymi. 


Przekroczenie prędkości o ponad 20 km/h jaki mandat?


Jeśli fotoradar złapie nas na przekroczeniu prędkości od 21 do 30 km/h, stracimy od 100 do 200 złotych i otrzymamy 4 punkty karne. 


Przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h jaki mandat?


Uwieczniona na fotografii jazda z prędkością od 31 do 40 km/h, będzie nas kosztowała od 200 do 300 złotych plus 6 punktów karnych.


Przekroczenie prędkości o ponad 40 km/h jaki mandat?


Osoby z cięższą nogą, które przed fotoradarem przejadą za szybko o 41-50 km/h, muszą liczyć się z mandatem od 300 do 400 złotych oraz 8 punktami karnymi.


Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h jaki mandat? 


Jazda z prędkością wyższą od dozwolonej powyżej 50 km/h będzie nas kosztowała od 400 do 500 złotych. Dość niebezpiecznie zrobi się na naszym koncie z punktami karnymi, bowiem system doliczy do niego aż 10 punktów. 


Nowe fotoradary w Polsce


Wszystko wskazuje na to, że fotoradar w Sianowie pod Koszalinem to dopiero początek. W całym kraju uruchomionych ma zostać niebawem 26 stacjonarnych urządzeń, które sprawdzają prędkość kierowców. Zostały one zakupione w ramach programu „Zwiększenie skuteczności efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”. 


Docelowo na polskich drogach ma pojawić się kolejnych… 358 urządzeń, z których 100 trafi w zupełnie nowe lokalizacje. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: moto

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!