fb

Kolej: Z Wrocławia do Łodzi w niewiele ponad godzinę?

Czy przejazd pociągiem z Wrocławia do Łodzi jest możliwy w niewiele ponad godzinę? Tak, jednak oba miasta musi połączyć nowoczesna linia kolejowa przez Sieradz. Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała właśnie umowę na stadium wykonalności takiej inwestycji. Wartość umowy to ponad 38 mln zł. 

Kolej: Z Wrocławia do Łodzi w niewiele ponad godzinę?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 sierpnia 2021

Powstanie linia szybkiej kolei Wrocław-Łódź

Stroną umowy podpisanej przez CPK jest konsorcjum czterech firm, które mają sporządzić studium wykonalności dla szybkiej kolei łączącej Łódź ze stolicą Dolnego Śląska. Mowa o dokumentacji przedprojektowej dla tej inwestycji, która ma zostać poprowadzona na trasie Łódź-Sieradz Północny-Kępno-Czernica Wrocławska-Wrocław Główny. W założeniach, pociągi na tej trasie mają osiągać prędkość 350 km/h. 

Od 29 sierpnia 2021 nowy rozkład jazdy koleiOd 29 sierpnia 2021 nowy rozkład jazdy koleiAnna Malinowska

Fatalna komunikacja między Warszawą a Wrocławiem

Jak zauważa wiceminister infrastruktury Marcin Horała, między Wrocławiem a Łodzią, a także Warszawą nie ma bezpośredniej i szybkiej trasy kolejowej. Aby szybko przejechać między tymi ważnymi miastami, ludzie wybierają samochód lub loty krajowe Wrocław-Warszawa. Kolej nie stanowi tu żadnej konkurencji. 

Obecne rozwiązania takie jak tzw. „proteza koniecpolska” umożliwiająca przejazd z wykorzystaniem CMK oraz trasy Koniecpol-Częstochowa-Wrocław nie może być traktowane jako rozwiązanie docelowe. 

Kiedy studium wykonalności trasy Wrocław-Łódź?

Przygotowanie studium wykonalności tej inwestycji potrwa około 10 miesięcy. W ramach tego samego zlecenia wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu, a także specjalistyczne analizy: techniczne, środowiskowe i przestrzenne. Dzięki temu możliwe będzie wybranie tzw. wariantu inwestorskiego, czyli preferowanego przebiegu trasy” – poinformowało ministerstwo infrastruktury. 

Po wybudowaniu tzw. szprychy nr 9, skrócony zostanie czas podróży z Łodzi do Sieradza do 25 min. (obecnie jest to godzina). Z kolei podróż z Łodzi do Wrocławia według prognoz ma trwać 1 godz. 10 min. Czyli prawie trzy razy krócej (!) niż obecnie. Przy okazji skróci się także podróż pociągiem z Wrocławia do Warszawy do 1 godziny 55 minut. Obecnie czas ten jest dwa razy dłuższy. 

Kiedy nowa linia kolejowa Wrocław-Łódź

Aktualny harmonogram prac zakłada rozpoczęcie budowy linii w 2023 roku. 

To jednak tylko część całego Programu kolejowego CPK. Zakłada on budowę na terenie całej Polski prawie 1800 km nowych linii. Mają one powstać przed końcem 2034 r. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!