Wzmożone działania Straży Granicznej na polsko-białoruskiej granicy

Między 1 a 17 sierpnia granicę białorusko-polską usiłowało nielegalnie przekroczyć 2,1 tys. osób. Z tego powodu Straż Graniczna przy wsparciu wojska prowadzi intensywne działania na całym jej odcinku, a rząd pracuje nad zmianą przepisów migracyjnych.

Wzmożone działania Straży Granicznej na polsko-białoruskiej granicy
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 sierpnia 2021

Tysiące osób próbuje nielegalnie dostać się do Polski

Jak wynika ze statystyk udostępnionych w internecie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji tylko między 1 a 17 sierpnia granicę Białorusi z Polską próbowało przekroczyć 2.100 osób. Pogranicznicy zapobiegli przedostaniu się na terytorium RP 1.342 osób. 758 cudzoziemców trafiło do zamkniętych ośrodków, które prowadzi Straż Graniczna. Część z nich już wróciła do kraju swego pochodzenia.

Jak wyjaśnia MSWiA„osoby, które trafiają do zamkniętych ośrodków, są weryfikowane przez polskie służby pod kątem bezpieczeństwa. W tym czasie jest prowadzone postępowanie w sprawie udzielenia pomocy międzynarodowej, bądź deportacji do kraju pochodzenia”.

Polska pomaga w pilnowaniu granic Litwy i Łotwy

Polskie służby są w stałym kontakcie ze swoimi odpowiednikami z Litwy m.in. poprzez Centrum Współpracy Służb Granicznych, Celnych i Policyjnych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej z siedzibą w Budzisku (Podlaskie).

Obecnie Polska poprzez Agencję Frontex wspiera ochronę granicy Litwy i Łotwy z Białorusią, gdzie występują liczne próby przedostania się do UE nielegalnych imigrantów. Straż Graniczna wysłała już na Litwę swoje siły, w tym śmigłowiec „Kania”. Ponadto, na prośbę strony litewskiej Policja pod koniec sierpnia skieruje 50 funkcjonariuszy do wsparcia tamtejszych służb” – napisano w komunikacie prasowym MSWiA.

Zmiana przepisów migracyjnych w Polsce

Jak informuje resort spraw wewnętrznych - „w związku z aktualną sytuacją rząd chce dostosować przepisy do aktualnej sytuacji migracyjnej występującej na granicy zewnętrznej. Chodzi o usprawnienie postępowania w sprawie nielegalnego przekroczenia granicy oraz zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i ochronę porządku publicznego”. Projekt aktu prawnego został już przyjęty przez Radę Ministrów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Policja

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!