Pożary nie tylko w Turcji. Podróży do Włoch, Grecji i Chorwacji też lepiej unikać

Informacje o skutkach ekstremalnych upałów w Europie i poza nią docierają do nas już nie tylko z Turcji. Płonie wyspa Rodos w Grecji, Włochy, Hiszpania, Syberia w Rosji, Kalifornia i Oregon w USA. Są sygnały o szalejącym ogniu w Chorwacji. Gorący wiatr i wysokie temperatury wcale nie pomagają. Co z kurortami? Czy ewakuowano turystów z tych krajów?

Pożary nie tylko w Turcji. Podróży do Włoch, Grecji i Chorwacji też lepiej unikać
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 3 sierpnia 2021

Turcja w ogniu

Pożary w lasach południowo-wschodniego wybrzeża Turcji szaleją już od tygodnia. Pomoc tureckim strażakom zadeklarowała Unia Europejska, która jest w trakcie przygotowywania helikopterów do zrzucania wody. To spore wsparcie, bo obecnie płoną 32 prowincje. Od 28 lipca wybuchło tam aż 119 pożarów. Helikoptery już przyleciały lub właśnie dolatują z Chorwacji i Hiszpanii. Pomaga też Ukraina, Rosja, Azerbejdżan i Iran. Trwają ewakuacje mieszkańców i turystów. Setki osób jest rannych, 8 — nie żyje. Eksperci są zdania, że rozprzestrzeniający się ogień to wynik zmian klimatycznych. Z kolei prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, poinformował, że jeden z pożarów to wynik nieostrożności dzieci.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z tą sytuacją. Ambasada w Ankarze i konsulat honorowy w Antalyi są w ciągłym kontakcie z lokalnymi służbami i rezydentami biur turystycznych.Resort prosi o spokój i zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą.

Pożary w Turcji. Czy wczasy są zagrożone?Pożary w Turcji. Czy wczasy są zagrożone?Martyna Kowalska

Płonąca wyspa Rodos

Na greckiej wyspie pożar wybuchł 1 sierpnia, tu najprawdopodobniej winne są również wysokie temperatury, susza i szalejący wiatr. Ogień spowodował przerwanie dostawy wody i prądu, jednak jak zapewniają służby turyści nie mają powodów do obaw. Na razie nie wydano decyzji o ich ewakuacji. W dużo gorszej sytuacji jest baza wojskowa Kalamonas, wieś Psinthos i Dolina Motyli. Gdzieniegdzie trwa ewakuacja mieszkańców. 

Warto dodać, że dzień wcześniej ogień pojawił się też na Półwyspie Peloponez, nieopodal miejscowości Patras. Pięć wiosek było ewakuowanych. Osiem osób z oparzeniami i problemami z oddychaniem trafiło do szpitala. W regionie obowiązuje obecnie stan pogotowia.

Włochy: ewakuacja kurortów nadmorskich

Fala upałów nie omija też Włochy, temperatury w wielu rejonach Europy dochodzą do 40 stopni Celsjusza. We Włoszech obecnie dramat rozgrywa się w pobliżu plaży w Pescarze. Płonie las sosnowy, w trybie natychmiastowym ewakuowano niemal tysiąc mieszkańców, a także turystów. 

- Ewakuowaliśmy wiele domów i kurortów nadmorskich z powodu wielkiego zadymienia terenu. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ograniczyć szkody – powiedział burmistrz Pescary, Carlo Masci. Ostatnie godziny to 800 interwencji strażackich. 

- 250 na Sycylii, 130 w Apulii i Kalabrii, 90 w Lacjum i 70 w Kampanii – brzmi komunikat kwatery głównej włoskiej straży pożarnej. Na Sycylii ewakuowano ponad 200 osób.

Dotkliwe kary za wypalanie trawDotkliwe kary za wypalanie trawMartyna Kowalska

Hiszpania i Chorwacja. Jak sytuacja?

W Hiszpanii w pobliżu zbiornika San Juan, 60 km od Madrytu strażacy gasili pożar, zrzucając wodę z samolotów. Nie lepiej było nieopodal Barcelony, gdzie pożar wymknął się nawet spod kontroli. Ogień pochłonął 1700 hektarów. Rząd Katalonii przekazał informacje, że w tych okolicach wystąpiły 392 pożary. 

Z ogniem walczy obecnie również Chorwacja. Ogień opanował lasy w pobliżu Splitu, gdzie przebywa też masa turystów, w tym Polacy. Trwa akcja ewakuacyjna mieszkańców. Strażacy gaszą pożary, choć tutaj również pracę utrudnia im wysoka temperatura i silny ciepły wiatr. Dym sparaliżował ruch lotniczy w popularnym mieście Split.

Sytuacja jest dynamiczna również w pobliżu miejscowości Seget Gornji W ogniu jest niska roślinność i makia. Pojawiają się pierwsze doniesienia, że pożarem mogą być niebawem objęte zabudowania, pojedyncze gospodarstwa już płoną. Seget Gornji i Marinska Zagora są odcięte od prądu.

Rosja i CO2

W Rosji spłonęło już 1,5 mln hektarów lasów i strażacy walczyli już ponad 200 pożarami. Co gorsze, nad Syberią, gdzie obecnie rozprzestrzenia się ogień, unosi się toksyczny dym. Chodzi o ogromne pokłady dwutlenku węgla uwalnianego z syberyjskich lasów i torfowisk. CO2 w niektórych regionach wzrosło ponad 40 razy więcej niż wynosi norma określona przez WHO.

Rekordowe temperatury spowodowały pożary lasów w okolicach Jakucji — największej republice Federacji Rosyjskiej o powierzchni 3 mln km kwadratowych. 

Upalny dzień – jak przygotować samochód na długą podróż?Upalny dzień – jak przygotować samochód na długą podróż?Anna Malinowska

Walka z ogniem od tygodni w USA

6 sierpnia minie równo miesiąc, kiedy wybuchły pierwsze pożary na terenie Kaliforni, w lesie Fremont-Winema. Ogień pochłonął ponad 240 tys. akrów nieruchomości, a tysiące mieszkańców zostało już ewakuowanych. Ostatniej niedzieli strażakom udało się nieco opanować pożary, ale to jeszcze nie koniec kataklizmu. Utrzymujące się wysokie temperatury i wiatr są niepokojące — mogą spowodować dalsze rozprzestrzenianie się ognia. To samo dotyczy stanu Oregon. Zniszczone zostały setki domów, gospodarstw.

Fot. screen z filmu FA Climate, Weather and Atmosphere

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!