fb

Jak wjechać do Niemiec? Nowe zasady

Od początku sierpnia wjazd z Polski do Niemiec obarczony jest dodatkowymi obostrzeniami. Obowiązkowe jest posiadanie ze sobą aktualnego, negatywnego testu w kierunku SARS-CoV-2. Sporo osób z tego obowiązku jest jednak zwolnionych. Jak wjechać do Niemiec? Oto nowe zasady.

Jak wjechać do Niemiec? Nowe zasady
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 sierpnia 2021

Zasady wjazdu do Niemiec

Od 1 sierpnia 2021 roku obowiązują nowe zasady wjazdu na teren Republiki Federalnej Niemiec. Pod koniec lipca rząd w Berlinie przyjął rozporządzenie autorstwa tamtejszego ministerstwa zdrowia.

Od 1.08.2021 roku, każda osoba, która ukończyła 12. rok życia i przekracza granicę naszego zachodniego sąsiada, musi posiadać ze sobą aktualny i negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2. Nie jest istotne, czy taka osoba przekroczy granicę RFN pociągiem, samochodem czy drogą lotniczą. 

Pożary w Turcji. Czy wczasy są zagrożone?Pożary w Turcji. Czy wczasy są zagrożone?Martyna Kowalska

Czy osoby zaszczepione muszą robić test przed wyjazdem do Niemiec?

Jak wyjaśniają przedstawiciele rządu federalnego, z tego obowiązku będą zwolnione osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy legitymujący się oficjalnym potwierdzeniem tego faktu – np. Unijnym Certyfikatem Covid. Jak wynika z zapowiedzi ministra zdrowia, osoby które są zaszczepione nie będą musiały także przechodzić ewentualnej kwarantanny.

Wjazd do Niemiec z obszarów podniesionego ryzyka

W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji, związanym z rozprzestrzenianiem się wariantu koronawirusa „delta”, osobne procedury Berlin wprowadził dla tzw. obszarów podwyższonego ryzyka. Osoby, które nie zaszczepiły się lub nie posiadają statusu ozdrowieńca, będą musiały odizolować się na dziesięć dni kwarantanny, która może być przerwana co najmniej piątego dnia od przedstawienia negatywnego wyniku testu. Dobra wiadomość jest taka, że na czerwonej liście Hochsrisikogebiete nie ma naszego kraju. Jest jednak Wielka Brytania, Portugalia, Hiszpania oraz Holandia.

Jak Niemcy będą sprawdzać stosowanie się do obostrzeń?

Berlin na razie nie zakłada przywrócenia stałych kontroli na granicach federalnych oraz dworcach kolejowych. Trzeba jednak liczyć się z wyrywkowymi kontrolami.

Obostrzenia w Niemczech. Co z pracownikami?

Rozporządzenie zakłada, że z obowiązku testów zwolnieni będą pracownicy w regionach przygranicznych, którzy w związku z obowiązkami zawodowymi i dojazdem do pracy regularnie przejeżdżają przez polsko-niemiecką granicę. Te same, złagodzone zasady będą obowiązywały także małego ruchu granicznego.

Czy obostrzenia w Niemczech dotyczą także Niemców?

Obostrzenia, na które zdecydował się rząd w Berlinie będą dotyczyły także Niemców, np. wracających z letniego wypoczynku. Władze motywują tę decyzję koniecznością ochrony przed nagłym wzrostem zachorowań, tak jak miało to miejsce jesienią 2020 roku. 

W opinii Instytutu Roberta Kocha, który u naszych zachodnich sąsiadów odpowiada za walkę z pandemią, bardzo często zdarza się do zakażeń, do których doszło podczas wakacyjnych wyjazdów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!