Czym jest system MSZ „Odyseusz”?

Spadek liczby zakażeń i oczekiwany koniec pandemii sprawiają, że coraz więcej dziedzin życia wraca do normalności. Jedną z nich są coraz częstsze podróże biznesowe, także te dalekie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca osoby, które wyjeżdżają za granicę do korzystania z serwisu Odyseusz, który pozwala na skuteczną komunikację w razie jakichkolwiek niebezpieczeństw czy konieczności pomocy ze strony służb dyplomatyczno-konsularnych. Czym jest system MSZ „Odyseusz”?

Czym jest system MSZ „Odyseusz”?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 maja 2021

Kiedy może przydać się „Odyseusz”?

Jeżeli w miejscu poza granicami RP, w którym przebywamy, wystąpią jakiekolwiek nadzwyczajne sytuacje, resort spraw zagranicznych będzie mógł skontaktować się z każdą osobą, która poinformuje o planowanym wyjeździe do konkretnego kraju. Chodzi tu zarówno, o skuteczne, jak i szybkie informowanie o zagrożeniach, jak również pomoc, jaką w skrajnych wypadkach, może udzielić placówka dyplomatyczno-konsularna Rzeczypospolitej Polskiej.

Taka pomoc może być nieoceniona w przypadku jakichkolwiek niepokojów, zagrożeniu zamachami terrorystycznymi, klęsk żywiołowych czy innych zdarzeń mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podróżnego. W ten katalog należy cały czas zaliczać także niestabilną sytuację epidemiczną w wielu rejonach świata.

Zgłosił się na komendę po zagubiony telefon, mimo że był… poszukiwanyZgłosił się na komendę po zagubiony telefon, mimo że był… poszukiwanyAnna Malinowska

Jak zarejestrować się do systemu Odyseusz?

MSZ oferuje dwie możliwości zgłoszenia pobytu za granicą. Pierwsza z nich to zgłoszenie podróży, które jest możliwe poprzez wypełnienie prostego formularza na tej stronie internetowej.

Osoby, które częściej wyjeżdżają poza granice Polski, mogą skorzystać także z możliwości założenia konta. Można to zrobić tutaj.

Czy rejestracja w systemie Odyseusz jest skomplikowana?

Niezależnie od tego, jaką formę korzystania z „Odyseusza” wybierzemy, cały proces nie zajmie nam więcej niż kilka minut. Warto pamiętać, że ta niezbyt skomplikowana formalność może uratować nam życie lub oszczędzić niepotrzebnych stresów, jakie mogą pojawić się podczas zagranicznego wyjazdu.

Zgłoszenie do Odyseusza jest rozwiązaniem całkowicie dobrowolnym i bezpłatnym.

 

System Odyseusz a zagraniczne podróże

MSZ zaleca osobom sporadycznie wyjeżdżającym za granicę RP tzw. proste zgłoszenie, które nie wymaga zakładania konta w systemie. Tego typu rejestracja będzie archiwizowana w ciągu dwóch tygodni od dnia zakończenia podróży.

UOKiK: Kupujesz rowerowy fotelik? Uważaj na niebezpieczne bubleUOKiK: Kupujesz rowerowy fotelik? Uważaj na niebezpieczne bubleMichał Górecki

System Odyseusz dla często podróżujących

W przypadku osób, które często wyjeżdżają z kraju, lub których pobyt za granicą może przekroczyć czas sześciu miesięcy, należy rozważyć założenie własnego profilu. Takie rozwiązanie pozwala na modyfikację danych kontaktowych, a także szybką ścieżkę zgłaszania kolejnych wyjazdów.

Jeżeli MSZ stwierdzi brak aktywności na koncie przez czas dłuższy niż jeden rok, użytkownik zostanie poproszony o aktualizację swoich danych. Zignorowanie tej prośby wiąże się z automatycznym usunięciem profilu z systemu Odyseusz. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!