Rządowa platforma internetowa dotycząca suszy

Choć za oknem wyjątkowo deszczowa wiosna, nie zmienia to faktu, że jednym z niebezpiecznych, klimatycznych wyzwań, przed jakimi stoi Polska w najbliższych latach i dekadach jest zjawisko suszy. M.in zagadnień związanych z gospodarką wodną i zmianami klimatu ma dotyczyć rządowa platforma internetowa susza.gov.pl.

Rządowa platforma internetowa dotycząca suszy
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 maja 2021

Informacje na temat suszy w internecie

Dziś długoterminową i wieloaspektową problematyką suszy zajmuje się wiele dyscyplin nauki oraz instytucji – zarówno rządowych jak i organizacji pozarządowych.

Uruchomiona niedawno platforma susza.gov.pl jest efektem współpracy resortów, które zajmują się zagadnieniami związanymi z suszą jak i szeroko rozumianą gospodarką wodną. „Pragniemy szeroko spojrzeć na horyzont zjawiska, z którymi zmagamy się jako kraj z narastającą intensywnością” — napisano w informacji inaugurującej działalność strony.

Docelowo, nowa tematyczna strona rządowa ma być witryną nie tylko związaną np. z państwową pomocą dla poszkodowanych przez suszę, ale również, docelowo, stroną z pogłębionymi treściami naukowo-technicznymi.

Mimo otwarcia szkół rząd nie rezygnuje z dodatkowego zasiłku opiekuńczegoMimo otwarcia szkół rząd nie rezygnuje z dodatkowego zasiłku opiekuńczegoMichał Górecki

Gdzie znaleźć mapę wilgotności gleby?

Na rządowej stronie poświęconej suszy zamieszczono m.in. mapę wilgotności gleby w Polsce, która wskazuje nasycenie gleby wodą w stanie ciekłym od 0% oznaczającego całkowite wyschnięcie do 100%, czyli pełnego nasycenia. Strona posiada odnośnik do serwisu agrometeorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) z animacją zawierającą dane na każdy dzień z ostatnich trzech miesięcy.

W okresie letnim pojawiające się obszary z wartościami poniżej 30-40% mogą wskazywać na deficyt wody w systemach korzeniowych. Z kolei zimą, odczyty w okolicach zera, sugerują przemarznięcie określonej warstwy gleby.

Fundusze na przeciwdziałanie suszy

Nowa platforma internetowa poświęcona zagadnieniu suszy, jest kompendium aktualnych programów wsparcia finansowego na działania związane z przeciwdziałaniem suszy lub łagodzeniem jej skutków. Poszczególne programy zostały podzielone na stronie z uwagi na grupy potencjalnych beneficjentów na: podmioty indywidualne (np. program Moja Woda), przedsiębiorców, rolników oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Zagadnienia związane z suszą

Obecnie na nowo utworzonym serwisie można znaleźć informacje na temat suszy np. w aspekcie edukacyjnym. W zakładce „aktualności” przewidziano miejsce na opis różnych wydarzeń np. naukowych, jak i informacji dotyczących aktualnych programów wsparcia związanych ze zjawiskiem suszy.

Na jakie wsparcie mogą liczyć rzemieślnicy?Na jakie wsparcie mogą liczyć rzemieślnicy?Mikołaj Frączak

Nauka a problem suszy

W maju 2021 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podpisał list intencyjny, które celem jest współpraca w związku z przeciwdziałaniem suszy m.in. ze środowiskiem akademickim i naukowcami z całej Polski. Oprócz resortu, znalazły się tam podpisy 16 ośrodków badawczych wśród

których znalazły się Polska Akademia Nauk oraz liczne uniwersytety i politechniki z całego kraju.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!