Radykalne zaostrzenie kar na drogach – rząd przyjął projekt

Przygotowywana nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym to prawdziwa rewolucja w zakresie kar dla drogowych piratów, oraz osób, które siadają za kółko pod wpływem alkoholu, Jak radykalne zaostrzenie kar na drogach przewiduje rząd, który przyjął projekt zmian?

Radykalne zaostrzenie kar na drogach – rząd przyjął projekt
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 lipca 2021

Bezwzględne kary na drogach

Przyjęty właśnie przez rząd projekt ustawy zakłada zaostrzenie kar dla sprawców wykroczeń oraz przestępstw drogowych. Zupełną nowością, choć praktykowaną w niektórych krajach, będzie powiązanie z liczbą punktów karnych kwoty, jaką kierowca będzie musiał zapłacić ubezpieczycielowi z tytułu polisy OC. 

Wzorem mogą być tutaj rozwiązania z krajów anglosaskich, gdzie do taryfy ubezpieczeń komunikacyjnych włączana jest informacja o popełnianych wykroczeniach. W ten sposób ostrożni kierowcy, którzy nie stwarzają zagrożenia na drodze, są nagradzani niższą polisą. Taki model wpisuje się zresztą w ocenę ryzyk dokonywaną przez towarzystwa ubezpieczeniowe. 

Ukarani mandatem karnym coraz rzadziej płacą gotówkąUkarani mandatem karnym coraz rzadziej płacą gotówkąAnna Malinowska

Renta dla rodziny ofiar wypadku

Renta dla rodziny ofiar wypadku drogowego, wypłacana z kieszeni sprawcy, to jeden z wielu elementów proponowanych zmian w prawie. Jak wyjaśnia rząd, nowe przepisy mają usprawnić i udrożnić tego typu postępowania. Do tej pory prawo nie regulowało jakiejkolwiek koordynacji między procesem karnym a cywilnym w strawie tego typu rent. Teraz otrzymanie takiego wsparcia od sprawcy, będzie dużo łatwiejsze do uzyskania, szczególnie dla osób małoletnich lub niepełnosprawnych, które w wypadku straciły rodzica lub opiekuna. 

Podwyżka mandatów drogowych

Zaakceptowany przez rząd projekt zakłada, że maksymalna grzywna za wykroczenia drogowe będzie mogła sięgnąć nie pięciu (jak obecnie), ale 30 tysięcy złotych. Z kolei w postępowaniu mandatowym najwyższa kwota będzie wynosiła 6 tys. złotych. 

Jeżeli w wyniku wykroczenia dojdzie do uszkodzenia mienia, spowodowania naruszenia ciała, lub rozstroju zdrowia, którego leczenie potrwa nie dłużej niż 7 dni wówczas grzywna nie będzie mogła być mniejsza niż 1,5 tys. złotych.

Punkty karne dłużej na koncie

Nowe prawo przewiduje także tzw. „zerowanie” punktów karnych dopiero po dwóch latach i to licząc od dnia zapłaty grzywny. Obecnie, ulegają one przedawnieniu po jednym roku od dnia ich przyznania. Jednorazowo kierowca będzie mógł otrzymać za wykroczenie nawet 15 punktów karnych. Obecnie jest to 10 punktów.

Mandaty zasilą remonty dróg

Rząd chce, aby pieniądze wpłacone przez drogowych piratów w ramach mandatów i grzywien zasiliły budżety inwestycji drogowych związanych z poprawą bezpieczeństwa na drogach krajowych, a także ich budową lub przebudową. Stosowny zapis ma znaleźć się w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

Przekraczanie prędkości oraz jazda po pijanemu

Radykalne podniesienie kar ma dotyczyć przekraczania dozwolonej prędkości oraz jazdy pod wpływem alkoholu. W pierwszym przypadku, przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h będzie wiązało się z minimalnym mandatem w wysokości 1,5 tys. złotych. Kara ta będzie obowiązywała zarówno w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym. Recydywa takiego wykroczenia w ciągu kolejnych dwóch lat będzie kosztowała kierowcę… aż 3 tys. złotych. 

Z kolei kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka będzie zagrożone karą aresztu oraz grzywny, której minimalna wysokość wyniesie 2,5 tys. zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!