Autostradą nad morze. Jak nie tracić czasu na bramkach?

Na korki w czasie przejazdu autostradą A1 nad morze raczej nic nie poradzimy. Można jednak ułatwić sobie życie i nie tracić czasu na bramkach. Jak to możliwe? Z pomocą może przyjść aplikacja mobilna oraz płatności elektroniczne.

Autostradą nad morze. Jak nie tracić czasu na bramkach?
 • Mikołaj Frączak
 • /
 • 27 lipca 2021

Co to jest AmberGo?

Jadąc nad Morze Bałtyckie autostradą A1 możemy zauważyć nad bramkami pomarańczowo-niebieski napis AmberGo. To informacja dla osób korzystających z automatycznego systemu płatności za przejazd, dzięki któremu nie muszą otwierać szyby i płacić inkasentowi. 

Po prostu, urządzenia same rozpoznają dany pojazd zarejestrowany w systemie i od razu podnoszą przed nim szlabany. Transfer należności za przejazd odbywa się w sposób zautomatyzowany za pomocą płatności mobilnych. Dzięki takiej metodzie przejazd przez bramki trwa nawet trzy razy krócej niż w wariancie tradycyjnym. 

Jak korzystać z AmberGo?

Jak informuje zarządca autostrady A1 łączącej południe polski z Trójmiastem, osoby, które chcą korzystać z systemu AmberGo muszą zainstalować w telefonie specjalną aplikację AmberOne, bądź jedną z dwóch aplikacji płatniczych SkyCash lub Autopay. Po około 15 minutach od rejestracji w systemie AmberGo, system kamer rozmieszczonych nad bramkami rozpoznaje numer rejestracyjny pojazdu. 

System wyklucza konieczność pobierania biletu na bramkach lub jakiegokolwiek potwierdzenia od inkasenta. To oznacza, że gdyby wszyscy kierowcy korzystali z systemu, przejazd przez popularną „A-jedynkę” odbywałby się znacznie szybciej, a korki byłyby zdecydowanie krótsze.

Startuje e-TollStartuje e-TollAnna Malinowska

Jak zarejestrować się do AmberGo?

To prostsze od zakładania poczty elektronicznej. Najpierw ściągamy z odpowiedniego sklepu wybraną aplikację, o której pisaliśmy przed chwilą. Następnie, należy w niej podać swoje dane, dane samochodu oraz kartę płatniczą. Według administratora systemu, po około 15 minutach możemy przejechać przez bramki praktycznie bez zatrzymywania. Warto zatem zainstalować aplikację z odpowiednim wyprzedzeniem, na przykład przed podróżą. 

Jak przejeżdża się przez bramki wjazdowe z systemem AmberGo?

Obecnie system działa na wszystkich bramkach, zatem nie musimy szukać tej odpowiednio oznaczonej. Logo systemu mają nad wjazdem wszystkie. Należy powoli podjechać do wolnej bramki zachowując odpowiedni odstęp od pojazdu, który jedzie przed nami. 

Następnie system sam odczyta numer rejestracyjny naszego pojazdu. Po chwili zapali się zielone światło, a szlaban natychmiast zostanie podniesiony. 

Jak przejeżdża się przez bramki zjazdowe z systemem AmberGo?

Opuszczając płatny odcinek autostrady A1 wszystko wygląda niemal identycznie jak w poprzednim przypadku. Kamera po odczytaniu naszego numeru również zapali zielone światło i podniesie szlaban, a system pobierze należność przez internet. 

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!