Nowy wzór biletu kolejowego – co się zmieni?

Kupujesz bilety kolejowe przez internet? Przygotuj się na zmiany. PKP Intercity zaprezentowało właśnie nowy wzór biletu kolejowego. Oprócz podstawowych informacji w nowej szacie pojawi się m.in. ślad węglowy, jaki pozostawia w środowisku Twoja podróż. Co jeszcze się zmieni? 

Nowy wzór biletu kolejowego – co się zmieni?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 lipca 2021

Nowe bilety kolejowe

Nowy wzór internetowego biletu kolejowego PKP Intercity to m.in. odpowiedź na sugestie klientów. Ma być on bardziej czytelny dla pasażerów oraz pracowników obsługi pociągu. Najważniejsze dane o podróży będą od teraz bardziej wyeksponowane, a szata graficzna zdecydowanie uproszczona. 

Informacje na bilecie kolejowym

Nowy projekt zawiera także sekcje z informacjami o podróży. Pogrubiono czcionkę z informacjami na temat przejazdu w tym z godzinami odjazdu i planowanego przyjazdu na stację docelową. Zamiast kilku kodów QR teraz na bilecie elektronicznym będzie znajdował się jeden. Chodzi tu o ułatwienie pracy drużyn konduktorskich. 

Treści na bilecie zostały podzielone w grupy tak, aby wydrukowany bilet na kartce formatu A4 łatwiej można było złożyć trzykrotnie, bez ryzyka zagięcia kodu, co często utrudniało odczytanie go przez urządzenia, jakimi dysponują konduktorzy. 

Kiedy bilet kolejowy jest fakturą VAT?Kiedy bilet kolejowy jest fakturą VAT?Martyna Kowalska


Bilety przez internet coraz bardziej popularne

Jak informuje członek zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz — „Od lat podróżni coraz chętniej kupują bilety przez Internet. Dlatego stale pracujemy nad rozwojem tego kanału sprzedaży, tak aby odpowiadał na ich potrzeby” – powiedział.

Zmiana wzoru biletów kolejowych kupowanych w kasie

Przewoźnik zapowiada, że zmiana wzoru biletu kupowanego przez internet to dopiero początek zmian. Wkrótce mają zostać ujednolicone bilety zarówno z terminali kasowych, które kupujemy na dworcu, jak również i te wystawiane przez konduktorów oraz drukowane przez biletomaty. Ta zmiana ma jednak szerszy charakter, bowiem zmiany powstają we współpracy z innymi firmami przewozowymi, które są zrzeszone w Międzynarodowym Związku Kolei (UIC). 

Prace dotyczą m.in. stworzenia uniwersalnego biletu kolejowego dla wszystkich państw członkowskich. 

Informacje o śladzie węglowym na bilecie kolejowym

Ciekawostką jest fakt, że nowy bilet elektroniczny będzie posiadał informację m.in. o… śladzie węglowym, jaki wygeneruje podróż pociągiem. Wcześniej możliwość sprawdzenia takich wyliczeń była dostępna wyłącznie w serwisie e-IC, o czym pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!