Zdrowie: Czym są ZOL i ZPO

Czym różni się Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (ZOL) od Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego (ZPO). Na pierwszy rzut oka nazwy obu instytucji wyglądają podobnie i łatwo je pomylić. Kto może liczyć na opiekę w ZOL i ZPO? Odpowiadamy.

Zdrowie: Czym są ZOL i ZPO
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 lipca 2021

ZOL i ZPO – co to jest?

Zarówno ZOL — zakład opiekuńczo-leczniczy, jak i ZPO -zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, są miejscami, w których przebywają pacjenci, by odzyskać sprawność i uzyskać potrzebną opiekę. Co istotne, obie instytucje zajmują się pielęgnacją tych pacjentów, którzy nie są samodzielni z uwagi na stan zdrowia, ale nie wymagają jednocześnie hospitalizacji. 

ZOL i ZPO – jaka opieka, na jak długo?

W obu typach placówek prowadzona opieka ma charakter całodobowy. W większości przypadków, takiego wsparcia potrzebują osoby przewlekle chore, niepełnosprawne lub takie, które przebyły załamanie zdrowotne bądź przeszły poważną operację. 

To, jak długo potrwa pobyt w zakładzie, zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta oraz oceny w tzw. skali Barthel. 

Kto może trafić do ZOL i ZPO

Zarówno do zakładu opiekuńczo-leczniczego, jak i zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego mogą trafić wyłącznie ubezpieczeni lub posiadający inne prawo do korzystania ze świadczeń. Innej możliwości nie ma.

Uwaga na nowe oszustwo! „Na zastrzyk z Ameryki”Uwaga na nowe oszustwo! „Na zastrzyk z Ameryki”Martyna Kowalska

Jaka pomoc w ZOL i ZPO?

Osoba przebywająca w jednym z wymienionych zakładów, jest pod opieką szeregu specjalistów. Oprócz lekarzy, takich jak internista, psychiatra czy neurolog, są także pielęgniarki. 

Ponadto, można liczyć na wsparcie psychologa, terapeuty zajęciowego, rehabilitanta czy dietetyka.

Jakie formalności są konieczne by dostać się do ZOL lub ZPO?

Aby skorzystać z pomocy w ZOL lub ZPO, konieczne jest skompletowanie niezbędnych dokumentów. Są to m.in. skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, ocena Barthel, dokumenty dotyczące wysokości dochodów pacjenta (może być to decyzja o przyznaniu rentę lub emeryturę). 

Konieczna jest także zgoda samego pacjenta na skorzystanie z pomocy ZOL lub ZPO.

ZOL i ZPO – ile trzeba zapłacić za pobyt

Pobyt w ZOL oraz ZPO jest odpłatny w wysokości 70% dochodu pacjenta. W tych ramach pacjent otrzymuje przede wszystkim wyżywienie, a także zakwaterowanie.

Specjalistyczna opieka medyczna jest już finansowana przez NFZ. Podobnie jest z lekami, badaniami oraz wyrobami medycznymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!