Czym jest program Profilaktyka 40 plus?

Czym jest program Profilaktyka 40 plus? Minister zdrowia podpisał właśnie rozporządzenie, które daje osobom powyżej 40. roku życia dodatkową możliwość sprawdzenia swego zdrowia. Chodzi o jednorazowy dostęp do całego pakietu badań diagnostycznych. Jak z niego skorzystać? Znamy odpowiedź!

Czym jest program Profilaktyka 40 plus?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 czerwca 2021

Od kiedy badania dla osób po czterdziestce

Od 1 lipca każda osoba, która ukończyła „czterdziestkę” będzie mogła skorzystać z jednorazowego dostępu do darmowych badań stanu zdrowia. Rozporządzenie ministra zdrowia uruchamia bowiem program „Profilaktyka 40 plus”. Jego celem jest m.in. zwiększenie liczby dostępnych lekarzy specjalistów. Będzie to możliwe dzięki zniesieniu limitów przyjęć, które będzie obowiązywało od 1.07.2021 do 31.12.2021 r. — informuje resort zdrowia. 


Zdrowie osób po czterdziestce


W opinii ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, społeczeństwo, które należycie nie dba o zdrowie ma większe problemy z przejściem epidemii. Ocenia on, że większa liczba hospitalizacji, oraz diagnoz poważnych komplikacji jest zazwyczaj efektem „kumulacji” różnego rodzaju chorób, których pacjenci często nie są świadomi. „ »Profilaktyka 40 PLUS« ma więc pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii, ale też przygotować Polaków na tego typu wydarzenia w przyszłości. Dlatego zadbajmy o nasze zdrowie i skorzystajmy z zaproponowanego projektu profilaktyki” - powiedział minister cytowany w komunikacie resortu zdrowia. 

Co o pacjencie wie lekarz rodzinny?Co o pacjencie wie lekarz rodzinny?Anna Malinowska

Profilaktyka 40 plus – jak skorzystać?

By móc skorzystać z bezpłatnych badań zawartych w programie „Profilaktyka 40 plus”, należy w pierwszej kolejności wypełnić ankietę, jaka jest dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta. Powstała ona po to, by ocenić czynniki ryzyka dla każdego pacjenta. Efektem wypełnienia ankiety będzie wygenerowanie zlecenia dopasowanego pakietu badań, także pod względem płci pacjenta. 

Osoby, które mogą mieć problem z wypełnieniem formularza na IKP, mogą skorzystać z pomocy konsultantów pracujących w dziale infolinii tzw. Domowej Opieki Medycznej.


Profilaktyka 40 plus — gdzie badania?


Osoby uprawnione do badań, będą mogły z nich skorzystać w punktach, które będą włączone do realizacji programu „Profilaktyka 40 plus”. Jedynym wymogiem będzie posiadanie przy sobie dowodu osobistego w celu potwierdzenia tożsamości. 

Jakie badania po 40. roku życia?

Omawiany program przewiduje realizację badań w oparciu o trzy pakiety, które osobno będą przeznaczone dla kobiet oraz mężczyzn, a także pakiet wspólny. Ich skład został lekko zmodyfikowany względem wcześniejszych zapowiedzi. Poniżej prezentujemy dokładny i aktualny zakres, jaki wynika z programu wprowadzanego rozporządzeniem ministra zdrowia. Nazwy badań i ich kolejność cytujemy za oficjalnym komunikatem resortu:


Profilaktyka 40 plus – badania dla kobiet


    - morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi

    - stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy

    - stężenie glukozy

    - ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP — enzymy wątrobowe)

    - kreatynina

    - badanie ogólne moczu

    - kwas moczowy

    - krew utajona w kale


Profilaktyka 40 plus – badania dla mężczyzn

    - morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi

    - stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy

    - stężenie glukozy

    - ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP — enzymy wątrobowe)

    - kreatynina

    - badanie ogólne moczu

    - kwas moczowy

    - krew utajona w kale

    - PSA (badanie w kierunku raka prostaty)



Profilaktyka 40 plus – badania wspólne dla kobiet i mężczyzn


    - pomiar ciśnienia tętniczego

    - pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)

    - ocena miarowości rytmu serca


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!