NFZ będzie premiował leczenie stacjonarne zamiast teleporad

Mimo że szczyt trzeciej fali jest już za nami, a wielu medyków jest zaszczepionych, w niektórych placówkach POZ aż 70% pacjentów leczy się przez teleporady, a nie stacjonarnie wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia. W skrajnych przypadkach dotyczy to nawet 9 na 10 porad. NFZ zapowiada premiowanie leczenia stacjonarnego. 

NFZ będzie premiował leczenie stacjonarne zamiast teleporad
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 czerwca 2021

Więcej pieniędzy na leczenie stacjonarne

Narodowy Fundusz Zdrowia jest zaniepokojony licznymi informacjami od pacjentów, według których duża część porad, leczenia i diagnostyki w przychodniach POZ odbywa się w trybie zdalnym, czyli tzw. teleporad. Zdaniem funduszu, w kraju nie brakuje przychodni, które przez telefon udzielają porad aż 9 na 10 pacjentom. Spora część placówek, świadczy usługi zdalne na poziomie 70%. NFZ chce, by diagnozowanie i leczenie pacjentów w gabinecie lekarskim było premiowane wyższym wynagrodzeniem. 

W tym celu prezes NFZ już wydał znowelizowane zarządzenie na temat warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Część zapisów weszła w życie 25 czerwca, pozostałe zaczną obowiązywać od 1 września.

Skargi do NFZ na teleporady

Jak informuje NFZ zarówno do samego Fundusz jak i Rzecznika Praw Pacjenta napływa wiele skarg od pacjentów, którzy niejednokrotnie mają problemy z połączeniem telefonicznym z lekarzem rodzinnym. Często mówią także o braku możliwości umówienia wizyty stacjonarnej w gabinecie POZ. To wszystko razem wzięte rzutuje na ograniczenia dostępu do podstawowej pomocy lekarskiej.

Zmiany w POZ – więcej porad stacjonarnych

Opisana wyżej sytuacja skłoniła Narodowy Fundusz Zdrowia do wprowadzenia zmian zasad zawierania oraz realizacji umów z przychodniami POZ. Od teraz mają być premiowane poradnie, które skoncentrują się na diagnostyce i leczeniu pacjentów bezpośrednio w gabinecie, a nie przez telefon. 

Te przychodnie POZ, które koncentrują się bardziej na teleporadach, będą musiały zadowolić się niższą stawką proporcjonalną do zmniejszonego zakresu świadczeń, jakie pozostają dostępne dla zgłaszających się po pomoc pacjentów. 

Mniej pieniędzy za teleporady

Na lipiec i sierpień NFZ zaplanował tzw. okres przejściowy, w którym stawka kapitacyjna lekarza POZ będzie uzależniona od jasno określonych progów udziału teleporad w całkowitej sumie udzielonych świadczeń medycznych. W przypadku lekarza POZ, który udziela mniej niż 25% świadczeń zdalnie, np. przez telefon, podstawowa stawka kapitacyjna wzrośnie ze 171 do 179,55 zł. Natomiast jeśli ten udział przekroczy 75%, wtedy stawka kapitacyjna wyniesie 153,90 zł” – napisano w komunikacie NFZ.

Z kolei od września zasady premiowania lekarzy przyjmujących stacjonarnie będą opierały się na medianie udziału teleporad w stosunku do całkowitej sumy udzielanych świadczeń. Od tego czasu NFZ ma publikować informacje o tym, jaki jest aktualny odsetek teleporad w stosunku do wszystkich świadczeń. Poradnie, które przekroczą ten próg 1,5-krotnie w miesiącu, otrzymają niższe wynagrodzenie”. - informuje NFZ.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!