Więcej osób na imprezach. Rząd luzuje obostrzenia

150 osób, a nie jak dotąd 50 będzie mogło uczestniczyć od 6 czerwca w zorganizowanych spotkaniach i zgromadzeniach – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wraca także możliwość organizacji targów, kongresów oraz konferencji, jednak przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. 

Więcej osób na imprezach. Rząd luzuje obostrzenia
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 czerwca 2021

Luzowanie obostrzeń w czerwcu 2021

Czerwiec 2021 roku będzie kolejnym miesiącem luzowania obostrzeń związanych z trwającą pandemią COVID-19 – wynika ze środowej (2.06) konferencji prasowej szefa resortu zdrowia. 

Od początku maja realizujemy program luzowania obostrzeń, który nie przekłada się na wzrosty liczby zakażeń na koronawirusa. W ostatnich czasie oprócz dużej dynamiki spadku zakażeń znacząco spada także liczba zajętych łózek przez pacjentów z COVID-19 oraz średnia tygodniowa liczba zgonów” – powiedział dziennikarzom minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Taka sytuacja, otwiera drogę do dalszego luzowania obostrzeń, które dotyczą szeregu działalności gospodarczych oraz aktywności. Z danych resortu zdrowia wynika, że systematyczne luzowanie obostrzeń oraz rosnąca mobilność mieszkańców Polski nie wpływa, jak na razie, na wzrost liczby zakażeń. 

Kiedy zniesione kolejne ograniczenia?

- „Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie dwóch etapów luzowania obostrzeń, które będą obowiązywały w całym kraju od 6 do 25 czerwca i od 26 czerwca do 31 sierpnia. Są to plany, które mogą być zmieniane w zależności o sytuacji epidemiologicznej” - wyjaśnił minister Niedzielski.

W przyszłym tygodniu pojawią się kolejne informacje na temat obostrzeń na czas wakacji.

Unijny Certyfikat Covid – jak go zdobyć?Unijny Certyfikat Covid – jak go zdobyć?Martyna Kowalska

Obostrzenia dla imprez po 6 czerwca

Pierwsze, wymienione złagodzenie obostrzeń planowane jest na 6 czerwca. Od tego dnia w imprezach oraz spotkaniach może uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Co ważne, do tego ograniczenia nie będą wliczane osoby zaszczepione przeciw COVID-19

Od kiedy wracają targi?

6 czerwca przywrócona zostanie także możliwość organizacji targów, wystaw, kongresów oraz konferencji. Konieczne jednak będzie zachowanie limitu jednej osoby na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni wykorzystywanej podczas danego wydarzenia. Ta zasada wstępnie ma obowiązywać do 25 czerwca.

Kiedy otwarcie sal zabaw?

Minister miał także dobre informacje dla najmłodszych obywateli oraz ich rodziców. Od 6 czerwca wróci możliwość korzystania z sal zabaw dla najmłodszych. Tu również będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Zmiana obostrzeń dla transportu zbiorowego

Zgodnie z ogłoszonymi właśnie zasadami, od 6 czerwca w środkach transportu zbiorowego, możliwe będzie obłożenie w wysokości 75%. Ministerstwo nie rezygnuje jednak z obowiązku zakrywania ust oraz nosa, a zatem w autobusach, pociągach, tramwajach, metrze i samolotach nie pożegnamy się, póki co z maseczkami.

Do liczby osób nie wlicza się zaszczepionych na COVID-19. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!