Skrócenie terminu oczekiwania na szczepienie – co to oznacza?
Skróci się czas oczekiwania na szczepienie — zapowiada rząd. Krótsze będą nie tylko przerwy między pierwszą a drugą dawką, ale również czas oczekiwania ozdrowieńców, którzy będą mogli przyjąć zastrzyk już po 30 dniach od daty uzyskania pozytywnego testu w kierunku SARS CoV-2
- Michał Górecki
- /
- 14 maja 2021
Narodowy program szczepień w liczbach
15.144.771 – dokładnie tyle dawek szczepionki podano Polakom do 14 maja w ramach Narodowego Programu Szczepień. Każdego dnia wykonywanych jest ponad 400 tysięcy zastrzyków. Szczepieni są coraz młodsi chętni. Na swoje terminy umówionych jest już wielu osiemnastolatków.
Padł rekord liczby ubezpieczonych cudzoziemcówMikołaj Frączak
Krótsze oczekiwanie na drugą dawkę
Zgodnie z zapowiedziami ministra Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów od 17 maja skrócony zostanie czas oczekiwania na szczepienie drugą dawką. W każdym przypadku będzie to maksymalnie 35 dni. Najmniej odczują zmianę osoby szczepiące się preparatami firm Pfizer i Moderna, które dotąd czekały najwyżej 42 dni.
Najbardziej zmiana będzie dotyczyła osoby, które przyjęły pierwszą dawkę AstraZeneca. W ich przypadku czas oczekiwania na powtórne szczepienie wynosił nawet 84 dni. Są osoby, które przyjęły zastrzyk jeszcze przed Wielkanocą, a na powtórną wizytę w puncie są umówione dopiero na drugą połowę czerwca. Teraz taki bufor czasowy nie będzie wchodził w grę. Jak wyjaśnia rząd, zmiana wynika z większej dostępności szczepionek.
Dodajmy, że zgodnie z przyjętymi zasadami, za osobę zaszczepioną uważa się osoby, które przyjęły dwie dawki preparatu.
Ile na szczepienie czekają ozdrowieńcy?
Również od 17 maja 2021 roku, krócej na przyjęcie zastrzyku poczekają ozdrowieńcy, tj. osoby, które w ostatnim czasie przeszły zakażenie koronawirusem.
Teraz szczepienie takich osób będzie możliwe już po 30 dniach, licząc od daty uzyskania pozytywnego wyniku testu w kierunku COVID-19. Do tej pory osoby, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 musiały czekać na możliwość przyjęcia preparatu co najmniej 90 dni, licząc od stwierdzenia zarażenia.
Nowe niebezpieczne oszustwo. Przestępcy podszywają się pod NBPMichał Górecki
Jak zarejestrować się na szczepienie?
Obecnie każda pełnoletnia osoba może zarejestrować się na szczepienie. Jak dodaje rząd, osoby urodzone w 2003 roku, w dniu swoich 18. urodzin otrzymają e-skierowanie na szczepienie.
Wszystkie formalności związane z rejestracją, można dopełnić na stronie www.pacjent.gov.pl. Można także skorzystać z darmowej infolinii pod numerem 989.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.