Jak zgłosić wypadek przy pracy rolniczej przez internet?

Wypadek, do którego doszło przy pracy rolniczej, można zgłosić przez internet – informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Stosowną informację na temat zdarzenia, można przesłać za pośrednictwem platformy ePUAP. Tą samą drogą można złożyć wniosek o jednorazowe odszkodowanie z tego tytułu. Jak zgłosić wypadek przy pracy rolniczej przez internet?

Jak zgłosić wypadek przy pracy rolniczej przez internet?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 maja 2021

Zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej przez ePUAP

Zgłaszanie wypadku przy pracy rolnej oprócz dotychczasowych sposobów, można zgłosić także bez wychodzenia z domu za pośrednictwem elektronicznej platformy e-PUAP. W tym celu należy skorzystać z tego linku. Dzięki usłudze można zarówno zgłosić samo zdarzenie, jak również przesłać wniosek SR-23, dzięki któremu można uzyskać odszkodowanie z tytułu stałego bądź długotrwałego uszczerbku na zdrowie osoby, która ucierpiała w wypadku.

Ważne by wypełniając wniosek w wersji elektronicznej, wskazać, która jednostka jest właściwym adresatem pisma – mowa o oddziale regionalnym lub placówce terenowej KRUS.

Wysokie mandaty za brak naklejki we Francji. Głos zabrała KEWysokie mandaty za brak naklejki we Francji. Głos zabrała KEMartyna Kowalska

Co to jest wypadek przy pracy rolniczej?

Kwestie związane z definicją wypadku przy pracy rolniczej reguluje art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. 1991 r. nr 7 poz.24). Jest to nagłe zdarzenie, które powstało z powodu przyczyny zewnętrznej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej lub w związku z nią.

Mowa o zdarzeniach, które powstały na terenie gospodarstwa rolnego, w którym osoba ubezpieczona pracuje, lub je prowadzi. W grę wchodzą także zdarzenia na terenie gospodarstwa domowego, które jest związane z danym gospodarstwem rolnym.

Za wypadek przy pracy rolniczej uważa się także zdarzenia, do których doszło w drodze to gospodarstwa lub w czasie powrotu z jego terenu.

Do katalogu zdarzeń, które KRUS zalicza do wypadków przy pracy rolniczej zdarzenia, do których doszło poza terenem gospodarstwa rolnego, podczas czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej lub w związku z nimi.

Kiedy zgłosić wypadek przy pracy rolniczej?

Wypadek przy pracy rolniczej należy zgłosić bez zbędnej zwłoki. Maksymalnym terminem, jaki daje prawo w tym zakresie do 6 miesięcy od dnia zdarzenia.

Jak przestrzega KRUS - „późne zgłoszenie wypadku i związany z tym brak możliwości ustalenia jego okoliczności, mogą skutkować odmową prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku”.

Strażacy z OSP z dodatkami do emerytur i świadczeniami za akcjeStrażacy z OSP z dodatkami do emerytur i świadczeniami za akcjeMikołaj Frączak

Kto może zgłosić wypadek przy pracy rolniczej?

Wypadek przy pracy rolniczej może zgłosić zarówno poszkodowany w wyniku zdarzenia, jak i inna osoba, np. właściciel gospodarstwa, członek rodziny, współpracownik etc. Oprócz zgłoszenia elektronicznego stosowne dokumenty do KRUS można dostarczyć bezpośrednio w siedzibie ubezpieczyciela, drogą pocztową, a także telefoniczną.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!