Harmonogram luzowania obostrzeń

Stopniowo i bez regionalizacji – tak będzie przebiegał proces luzowania restrykcji związanych z trwającą pandemią. Pierwsze obostrzenia zostaną zniesione już 1 maja. Zmiany w przyszłym miesiącu kolejno dotkną m.in. sportu, handlu, edukacji, hotelarstwa oraz gastronomii. Jest jeden warunek – nowe zakażenia muszą utrzymać się na niskim poziomie.

Harmonogram luzowania obostrzeń
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 kwietnia 2021

Czy obostrzenia będą znoszone regionalnie?

Jak wyjaśnił w trakcie środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, obostrzenia nie będą znoszone regionalnie (tak jak w przypadku salonów fryzjerskich i kosmetycznych). Odmrażanie gospodarki będzie miało charakter ogólnopolski. Wyjaśnił, że zmniejszyła się różnica w dziennej zachorowalności  między regionami o najwyższym i najniższym współczynniku, co uzasadnia porzucenie regionalizacji w tym względzie.

„Dane są podstawą do ostrożnego optymizmu (…) Ostatnie dni pokazały, że idziemy w kierunku lepszym, trzecia fala z wysokim prawdopodobieństwem się przełamała” - powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dodał jednak, że do oczekiwanego odmrażania, należy podejść z ostrożnością i pokorą.

Kiedy otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne?

Wspomniana rezygnacja z regionalizacji obostrzeń sprawiła, że pięć województw, w których nadal nie można świadczyć usług fryzjerskich i kosmetycznych, zostanie pod tym względem odblokowane od 1 maja. Wówczas w całym kraju, niezależnie od regionu będzie można otwierać salony fryzjerskie i kosmetyczne. Przypomnijmy, obecnie nie jest to możliwe w woj. dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim, łódzkim i śląskim.

Kiedy będą zniesione obostrzenia dotyczące sportu?

Spora część obostrzeń dotyczących sportu i rekreacji w obiektach sportowych na świeżym powietrzu oraz w krytych obiektach jak np. baseny zostanie zniesiona 1 maja.

W przypadku uprawiania sportu na świeżym powietrzu będzie obowiązywał limit 50 osób. W przypadku krytych obiektów, oraz na basenach, luzowanie obostrzeń dotyczy zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży oraz z zachowaniem 50-procentowego obłożenia danego obiektu sportowego.

Luzowanie obostrzeń w kulturze

Od 4 maja będą mogły być otwarte galerie sztuki oraz muzea z zachowaniem limitu jednej osoby na każde 15 metrów kwadratowych. Działalność będzie mogła być wznowiona pod warunkiem ścisłego reżimu sanitarnego

Kiedy galerie handlowe będą otwarte?

Na zakupy w galeriach handlowych możemy wybrać się zaraz po majówce. Drzwi do tego typu obiektów będą otwarte od 4 maja, ale trzeba się liczyć z ograniczeniami. Obowiązujący limit to 1 osoba na 15 metrów kwadratowych, a zatem tłumów być nie może. Działalność wyłącznie w reżimie sanitarnym. Ten sam termin i zalecenia obowiązują w przypadku sklepów budowlanych oraz meblowych.

Ograniczenia w obiektach kultu religijnego

W przypadku obiektów kultu religijnego już 4 maja zostaną nieco poluzowane obowiązujące obostrzenia. Od tego dnia na nabożeństwach będzie obowiązywał limit jednej osoby na każde 15 metrów kwadratowych świątyni. Rząd rekomenduje, by wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ceremonie były odprawiane na świeżym powietrzu np. przy ołtarzu polowym.

Kiedy zajęcia stacjonarne dla klas I-III?

4 maja przestanie obowiązywać nauczanie zdalne w pięciu województwach (dolnośląskim, opolskim, śląskim, łódzkim i wielkopolskim), oraz hybrydowe w pozostałych 11-tu. Wszystkie najmłodsze klasy będą od tego dnia uczyły się w trybie stacjonarnym – zapowiada rząd.

Wznowienie edukacji stacjonarnej będzie się wiązało z wprowadzeniem ścisłego reżimu sanitarnego obejmującego wietrzenie sal podczas przerw międzylekcyjnych oraz dezynfekcję pomieszczeń w czasie weekendów.

Kiedy otwarcie hoteli?

Od 8 maja otwarte zostaną obiekty hotelowe dla gości. Warunkiem będzie jednak pięćdziesięcioprocentowe obłożenie. Zła wiadomość jest taka, że w dalszym ciągu nie będą mogły działać w hotelach restauracje oraz strefy welness&spa.

Kiedy zniesienie obowiązku noszenia masek na świeżym powietrzu?

15 maja zostanie zniesiony nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Rząd zastrzega, że będzie to możliwe w sytuacji, w której wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Jeśli będzie wyższy, zniesienie tego obowiązku może być odłożone w czasie. W zamkniętych pomieszczeniach nic się nie zmieni — w dalszym ciągu trzeba będzie nosić maseczki.

Kiedy poluzowanie obostrzeń w gastronomii?

Również na 15 maja zapowiedziano poluzowanie obostrzeń dla gastronomii. Tego typu usługi będą mogły być świadczone jedynie w tzw. ogródkach restauracyjnych i w ścisłym reżimie sanitarnym. Konieczne będzie zachowanie bezpiecznego dystansu oraz limitu osób na stolik.

Kina i teatry na świeżym powietrzu

15 maja będzie także dniem otwarcia kin i teatrów na świeżym powietrzu. Warunkiem będzie jednak obłożenie na poziomie 50% oraz ścisły reżim sanitarny.

Od kiedy można organizować wesela i komunie?

Imprezy okolicznościowe takie jak wesela czy komunie będą mogły być organizowane od 15 maja jedynie na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu 25 osób. Konieczne będzie zachowanie bezpiecznej odległości między stolikami oraz limitu osób na każdy stolik.

Kiedy do szkół wrócą pozostali uczniowie?

Od 15 maja do szkół (częściowo) powrócą uczniowie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych. Nauka będzie odbywała się w systemie hybrydowym. Podobnie jak w przypadku klas I-III sale będą wietrzone na przerwach, z kolei na weekendy placówki oświatowe będą musiały zaplanować dezynfekcję pomieszczeń.

Kiedy wróci publiczność na imprezy sportowe?

W przypadku dyscyplin sportowych uprawianych na świeżym powietrzu od 15 maja możliwy będzie udział publiczności, jednak przy zachowaniu limitu 25% publiczności.

Od kiedy możliwa gastronomia w pomieszczeniach?

Od 29 maja będzie mogła działać gastronomia wewnętrzna np. w restauracjach. Będzie to jednak możliwe wyłącznie przy 50-procentowym obłożeniu lokalu, czyli zajęty może być co drugi stolik.

Od kiedy wesela i komunie wewnątrz pomieszczeń?

Na możliwość organizacji wesel i komunii w pomieszczeniach zamkniętych trzeba będzie poczekać do 29 maja i to przy zachowaniu limitu 50 osób. Konieczne będzie zachowanie obostrzeń analogicznych do tych, jakie przewidziano dla gastronomii wewnętrznej. Oznacza to, że zachować trzeba będzie dystans między stolikami oraz limit osób na każdy stolik.

Od kiedy kina i teatry w pomieszczeniach wewnętrznych?

Od 29 maja kina będą mogły wznowić seanse na zamkniętych salach. Również tego dnia będzie możliwość wystawiania spektakli w salach teatralnych. Ograniczeniem będzie jednak zachowanie 50-procentowej frekwencji.

Kiedy każdy będzie mógł iść na basen?

Od 29 maja, każdy niezależnie od wieku będzie mógł popływać na basenie. Od tego dnia otwarte będą bowiem wszystkie kryte obiekty sportowe dla wszystkich miłośników sportu. Trzeba będzie jednak pamiętać, że maksymalne obłożenie, łącznie z widownią nie może przekraczać 50 procent.

Od kiedy otwarte siłownie?

Również 29 maja otwarte ponownie będą siłownie, kluby fitness oraz solaria. Będzie trzeba jednak zachować limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych, a działalność będzie mogła się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym.

Kiedy nauka stacjonarna w szkołach

Po okresie nauki hybrydowej od 15 do 28 maja uczniowie klas IV-VIII wrócą do zajęć stacjonarnych. To samo dotyczy uczniów szkół ponadpodstawowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!