Rozpalenie ogniska na własnym podwórku może zakończyć się mandatem!

Zmęczeni izolacją Polacy, czekają na lepszą pogodę by choć w ograniczonym gronie, spędzić czas na świeżym powietrzu. Na przykład przy ognisku. Niestety są sytuacje, w których takie spotkanie może zakończyć się mandatem, nawet wtedy, kiedy pieczemy kiełbaski we własnym ogrodzie. W jakich sytuacjach rozpalenie ogniska może wiązać się z karą?

Rozpalenie ogniska na własnym podwórku może zakończyć się mandatem!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 kwietnia 2021

Rozpalenie ogniska może być wykroczeniem

Przepisy związane z ochroną środowiska są czasem bezwzględne dla osób, które chciałyby przy ognisku spędzić miło weekendowy wieczór. Zgodnie z prawem, jeżeli mamy nadmiar gałęzi po wiosennych porządkach, powinniśmy je poddać kompostowaniu, a nie paleniu. Akty prawa lokalnego często dokładnie regulują, czy ognisko z gałęzi zebranych na własnej posesji jest złamaniem prawa, czy nie. Z takim obrotem rzeczy powinniśmy się liczyć np. w dużych miastach, gdzie za tego typu ogniska mogą być wlepiane mandaty. 

Nieetyczne zachowania przedsiębiorców w czasie pandemiiNieetyczne zachowania przedsiębiorców w czasie pandemiiAnna Malinowska

Ognisko a kodeks wykroczeń

Art. 145 Kodeksu wykroczeń może mieć zastosowanie w przypadku ognisk rozpalanych na terenie własnej posesji, mimo że... nie ma tam ani słowa o ogniu. Jak się okazuje policja oraz straż miejsca bardzo szeroko interpretują przepisy zakazujące „zanieczyszczania lub zaśmiecania miejsc dostępnych dla publiczności”. Dym, czy unoszący się popiół mogą łatwo przedostać się na sąsiednie posesje. Jeżeli jest to plac zabaw, chodnik czy ścieżka rowerowa, podlegamy właśnie pod ten przepis.

Przepisy art. 145 KW uzupełnia dodatkowo wcześniejszy artykuł 144, który traktuje o zakłócaniu korzystania z nieruchomości sąsiedniej. Można się zatem liczyć z tym, że sąsiad poskarży się na zadymienie. Wówczas w grę wchodzi mandat do 500 złotych. Jego nieprzyjęcie wiąże się z drogą sądowną, która może zakończyć się dla nas wielokrotnie wyższymi kosztami liczonymi w tysiącach złotych. Mówiąc pół żartem, pół serio, czasem „opłaca się” zaprosić na ognisko sąsiada.

Kiedy ognisko jest legalne?

Trzymając się kilku podstawowych zasad, unikniemy problemów z prawem, a nasze spotkanie przy ognisku nie zostanie przerwane przez policję czy straż miejską. Aby ognisko było legalne, powinno zostać rozpalone z drewna opałowego, czyli nieprzekraczającego 30% wilgotności. Niektórzy w tym celu używają drewna kominkowego. Wówczas, możemy być pewni, że w wyniku spalania powstanie dużo mniej nieprzyjemnego i uciążliwego dla sąsiadów (i przyrody) dymu. Drewno nadające się do ognisk, bez problemu można dostać w marketach budowlanych oraz sklepach ogrodniczych.

To jednak nie wszystko. Ognisko powinno znajdować się w bezpiecznej odległości od budynków, altanek czy wiat. Warto zachować również dystans od granicy działki. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa, palenisko można otoczyć np. elementami z betonu lub kamieniami, a w pobliżu powinno stać wiadro z wodą. Można również zabezpieczyć się, kładąc w pobliżu szlauch podłączony np. do ogrodowego kranu.

Masz prywatny las? Możesz sięgnąć po pieniądzeMasz prywatny las? Możesz sięgnąć po pieniądzeMikołaj Frączak

Przepisy przeciwpożarowe dotyczące ognisk

Warto pamiętać, że organizując ognisko, obowiązują nas także przepisy przeciwpożarowe, które zostały doprecyzowane w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2010 roku. Niezależnie od prawa własności do działki, nie możemy rozpalić ogniska, jeżeli co najmniej 100 metrów od wybranego miejsca przebiega granica lasu. Ten przepis sprawia, że na wielu podmiejskich działkach każde ognisko jest nielegalne! Dodatkowo, ognisko nie może zapłonąć w mniejszej odległości niż 4 metry od granicy działki.

Dodatkowa strefa buforowa wyznaczona jest w przypadku gospodarstw rolnych. Ogniska nie można rozpalić w odległości mniejszej niż 10 metrów od miejsca składowania palnych płodów rolnych takich jak zboże czy siano.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!