Kiedy poprawka matury 2021?

Niezdana matura to nie koniec świata. Co się dzieje w sytuacji, w której maturzysta nie zda egzaminu dojrzałości? Zobacz, jak wygląda plan „B” dla wszystkich tych absolwentów, którym w maju 2021 powinęła się noga podczas matur.

Kiedy poprawka matury 2021?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 maja 2021

Dla kogo matury poprawkowe 2021

Zgodnie z przepisami, egzamin maturalny w terminie poprawkowym przeznaczony jest dla tych absolwentów, którzy nie zdali egzaminu, ale tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego (!). Dodatkowym warunkiem jest przystąpienie maturzysty do wszystkich obowiązkowych egzaminów. Należy pamiętać o tym, by żaden z nich, nie był z różnych przyczyn unieważniony.

PESEL dla cudzoziemców do celów podatkowychPESEL dla cudzoziemców do celów podatkowychMichał Górecki

Co zrobić jeśli nie zdałem matury z jednego przedmiotu?

Każda osoba, która nie zdała egzaminu maturalnego tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego, ma dokładnie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników na złożenie pisemnego oświadczenia o tym, że zamierza przystąpić do egzaminu w terminie poprawkowym. Oświadczenie musi być złożone nie później niż do 12.07.2021 roku. Jego adresatem jest przewodniczący zespołu egzaminacyjnego.

Oświadczenie to, trafia potem w wersji elektronicznej do dyrektora właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Musi ono do niego dotrzeć najpóźniej 15.07.2021 roku. Obowiązek przesłania dokumentu w terminie, spoczywa na przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego.

Gdzie i kiedy odbędzie się poprawkowa matura 2021?

Wiadomo już, że na część pisemną matury w terminie poprawkowym wyznaczono dzień 24.08.2021 roku.

Osoba, która skorzysta z tej możliwości, powinna wcześniej odwiedzać stronę internetową swojej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE). To właśnie tam jej dyrektor ogłosi informację o miejscu przeprowadzeniu takiego egzaminu w terminie poprawkowym. Na publikację tej wiadomości dyrektor OKE ma czas do 10.08.2021 roku.

Niezdana matura z więcej niż jednego przedmiotu. Co robić?

Absolwent, który nie zdał matury z dwóch lub więcej przedmiotów obowiązkowych, lub z jakiegoś powodu jego egzamin został unieważniony, może ponownie przystąpić do niego najwcześniej za rok tj. w maju 2022 roku.

Na poprawę ma jednak znacznie więcej czasu, bowiem prawo dopuszcza do przystąpienia do kolejnego egzaminu w okresie 5 lat. Termin ten liczy się od października roku, w którym miało miejsce pierwsze podejście do egzaminu dojrzałości.

Odmówiono pomocy Twojej firmie? MŚP chce, byś mógł się odwołaćOdmówiono pomocy Twojej firmie? MŚP chce, byś mógł się odwołaćMartyna Kowalska

Czy można poprawić wynik matury?

Może się zdarzyć i tak, że osoba, która zda maturę 2021, nie będzie zadowolona ze swojego wyniku. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, gdy słaba liczba uzyskanych punktów zamyka jej drogę na wymarzone studia.

Każda osoba, która zdobyła minimum 30% możliwych punków, może poprawić swój wynik w ciągu pięciu lat. Pierwszą okazją do tego będzie egzamin dojrzałości zaplanowany na maj 2022 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!