Jak znaleźć miejsce wyznaczone do bushcraftu?
Wdrażany przez Lasy Państwowe projekt „Zanocuj w lesie” jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie w Polsce bushcraftem i survivalem. W całym kraju wyznaczono specjalne miejsca we wszystkich 429 nadleśnictwach, gdzie możliwe jest organizowanie biwaków. Jak znaleźć miejsce wyznaczone do bushcraftu? Gdzie można nocować w lesie „na dziko”? Podpowiadamy.
- Mikołaj Frączak
- /
- 13 maja 2021
Miejsca noclegowe w lesie
Stałe miejsca do bushcraftu i survivalu można legalnie wykorzystywać od 1 maja 2021 roku. Projekt poprzedził rozbudowany pilotaż, który rozpoczął się już w ubiegłym roku. O nowej formie spędzania wolnego czasu, jaką proponują Lasy Państwowe, pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj.
Zgodnie z informacją Lasów Państwowych, docelowo teren, na którym będzie możliwy „nocleg na dziko”, będzie wynosił ok. 1,5 tys. ha w każdym nadleśnictwie. Oprócz nowych lokalizacji zachowanych zostanie 46 miejsc, które wcześniej obejmował pilotaż akcji. Ich łączna powierzchnia przekracza 65 000 ha. W niektórych z nich będzie można nawet używać… turystycznych kuchenek gazowych.
Lasy Państwowe udostępnią… miejsca noclegoweMartyna Kowalska
Mapa miejsc wyznaczonych do bushcraftu
W związku z programem „Zanocuj w lesie” Lasy Państwowe uruchomiły specjalną, interaktywną oraz bardzo dokładną mapę topograficzną, dzięki której bez trudu odnajdziemy obszary, które są dopuszczone dla miłośników survivalu i bushcraftu.
Wystarczy wejść na oficjalną mapę programu, będącą nakładką na Mapę Banku Danych o Lasach i przybliżyć interesujący nas obszar. Kolorem żółtym zaznaczono tereny, na których można nocować na ogólnych zasadach, natomiast pomarańczowym kolorem wskazano obszary, na których warunkowo (na razie do 14.04.2022 r.) dopuszczone jest używanie turystycznych kuchenek gazowych. Powiększoną mapę konkretnego obszaru, również w bardzo małej skali można wydrukować lub zapisać w urządzeniu przenośnym.
Gdzie bushcraft jest legalny?
W ramach programu „Zanocuj w Lesie” można spędzić noc m.in. w okolicach Warszawy. Najbliżej stolicy położone są tereny w Chojnowskim Parku Krajobrazowym na południe od Piaseczna, kompleks leśny w okolicach Otwocka i Karczewa, oraz okolice Siestrzeni blisko trasy S8 Warszawa-Katowice.
Wśród innych, atrakcyjnych geograficznie terenów, jakie znajdziemy na mapie dla bushcrafterów wymienić należy m.in. kompleks leśny nad samą Zatoką Gdańską na wschód od ujścia Wisły, tereny w Bieszczadach (bardzo rozdrobnione, konieczne dokładne sprawdzenie na mapie), w Beskidach oraz wzdłuż rzeki Pilicy na południe od Przedborza.
Do kiedy wnioski w programie „Moja Woda”Anna Malinowska
Regulamin programu „Nocuj w lesie”
Regulamin programu „Nocuj w lesie” dostępny jest pod tym linkiem. Zgodnie z jego zapisami, w jednym miejscu może nocować nie więcej niż 9 osób oraz nie dłużej niż dwie kolejne noce. W takim przypadku Lasy Państwowe nie wymagają zgłoszenia, chociaż zaznaczają, że można to zrobić fakultatywnie.
W przypadku przekroczenia limitu osób oraz czasu, wskazanego powyżej, konieczne jest zgłoszeniem mailowe na adres danego nadleśnictwa. Tych formalności należy dokonać co najmniej dwa dni robocze przed planowaną wyprawą. W każdym przypadku konieczne będzie otrzymanie potwierdzenia, które należy traktować jako oficjalną zgodę na pobyt w lesie.
W zgłoszeniu należy zamieścić takie informacje, jak imię i nazwisko osoby zgłaszającej, telefon kontaktowy, mail, terminy. Liczbę osób, planowane miejsce biwaku oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Lasy Państwowe rekomendują używanie własnych hamaków i płachty biwakowej. Jeżeli turyści zdecydują się na rozbicie namiotu, należy to zrobić na twardym podłożu tak, by nie uszkodzić runa leśnego czy ściółki.
Warto sprawdzić także, czy interesujący nas obszar nie jest objęty zakazem wejścia do lasu z powodu zagrożenia pożarowego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.