Dramatyczny rok dla teatrów i instytucji muzycznych

Aż o 68,7% spadła rok do roku liczba widzów i słuchaczy w teatrach i instytucjach muzycznych w 2020 roku. Ze statystyk przedstawionych przez GUS wynika, że ubiegły rok z powodu pandemicznych obostrzeń był najtrudniejszym czasem w historii wielu instytucji kultury.

Dramatyczny rok dla teatrów i instytucji muzycznych
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 maja 2021

2020 rok w kulturze

Jak wynika z danych przedstawionych w maju przez Główny Urząd Statystyczny, dla wielu teatrów oraz instytucji muzycznych 2020 rok był czasem ogromnego krachu, który mocno skomplikował ich działalność oraz negatywnie wpłynął na bieżącą działalność i wpływy.

Przypomnijmy, 12 marca 2020 roku z uwagi na rozpoczynającą się pandemię ograniczono możliwość działania podmiotów kultury, które nagle musiały zamknąć swoje drzwi dla widowni. Jak zauważa GUS - „Część jednostek w tym czasie nie podejmowała żadnej działalności związanej z przygotowywaniem i udostępnianiem oferty kulturalnej, a część starała się dotrzeć do odbiorcy, udostępniając swoją ofertę w Internecie. Ograniczenia w działalności podmiotów kultury w poszczególnych miesiącach miały różny zakres i formy, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju”.

Światowe rynki nie mają wątpliwości — fintech to przyszłość bankowościŚwiatowe rynki nie mają wątpliwości — fintech to przyszłość bankowościBartosz Tomczyk

Kultura 2020 w liczbach

Na 373 scenach w całym kraju wystawiono łącznie 24,4 tys. przedstawień lub koncertów. Wzięło w nich udział 4,5 mln widzów i słuchaczy, co oznacza spadek o 68,7% w porównaniu do frekwencji zanotowanej w 2019 roku.

Ograniczenie działalności kulturalnej w 2020 roku

Na 194 działające teatry oraz instytucje muzyczne ponad połowa (58,8%) ograniczyła działalność kulturalną ze względu na panujące obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną.

Czasem pewnej „odwilży” był okres między lipcem a październikiem, kiedy przeszło 70% teatrów oraz instytucji muzycznych prowadziło działania kulturalne bez większych ograniczeń.

Cyfryzacja kultury a pandemia

Ze statystyk za 2020 roku wynika, że blisko 89% wymienionych podmiotów wprowadziło do swojej oferty udostępnianie przedstawień i koncertów za pośrednictwem internetu. Łącznie, w ubiegłym roku odbyło się wg GUS 3943 koncerty i przedstawienia w wersji on-line.

Holenderskie prawo sprzyja elektromobilnościHolenderskie prawo sprzyja elektromobilnościAnna Malinowska

Które regiony mają najwięcej teatrów i instytucji muzycznych?

Kulturalnym zagłębiem w skali kraju pozostaje bez zmian województwo mazowieckie. Aż 37,4% wszystkich widzów i słuchaczy uczestniczyło w przedstawieniach oraz koncertach, które miały miejsce w instytucjach działających na terenie Mazowsza.

Najwięcej teatrów oraz instytucji muzycznych, które posiadają własny zespół artystyczny, funkcjonowało w 2020 roku w woj. mazowieckim – 36. Najmniej tego typu podmiotów działa w województwie podkarpackim – tylko 3.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!