Holenderskie prawo sprzyja elektromobilności

Pełne informacje o lokalizacjach punktów ładowania pojazdów, cenach, czasie ładowania czy kolejce do wtyczki – te wszystkie informacje w Holandii od 1 lipca 2021 roku mają być powszechnie dostępne. Prawo nakłada obowiązki informacyjne na zarządców infrastruktury do ładowania pojazdów. W efekcie wszystkie te dane będą mogły być zintegrowane z… każdą nawigacją satelitarną używaną przez kierowcę elektryka – informuje portal Nederland Elektrisch

Holenderskie prawo sprzyja elektromobilności
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 maja 2021

Kompleksowe informacje o punktach ładowania

Holenderski minister infrastruktury i gospodarki wodnej Stientje van Veldhoven wydał rozporządzenie, które reguluje sprawę punktów ładowania oraz informacji, jakie muszą być udostępniane publicznie przez właścicieli lub zarządców takiej infrastruktury.

Dane będą musiały być udostępniane w sposób „otwarty”, tak aby mogli je zaimplementować w swoich produktach deweloperzy aplikacji mobilnych takich jak nawigacja samochodowa. Jest to odpowiedź na wyniki badań wg których, posiadacze samochodów elektrycznych bardzo liczą na takie dane jak cena, zajętość ładowarek, szybkość ładowania oraz precyzyjna lokalizacja miejsca ładowania baterii w e-samochodach.

Alimenty natychmiastowe w projekcie reformy prawa rodzinnegoAlimenty natychmiastowe w projekcie reformy prawa rodzinnegoMikołaj Frączak

Otwarte dane o ładowarkach

Rozporządzenie wchodzi w życie od początku lipca br. Z kolei pół roku później dane będą musiały być uzupełnione kolejnymi informacjami na temat m.in. dostawcy prądu, a nawet procentowym udziale „zielonej energii” w danym punkcie ładowania.

Pełna informacja o zasięgu i cenie podróży samochodem elektrycznym

Twórcy nowych przepisów liczą, że osoba podróżująca po Holandii będzie miała dostęp do kompleksowych danych, które będą mogły być przeliczane np. przez aplikację samochodową. Dzięki temu nie będzie wątpliwości co do wyliczeń czasu podróży, jej kosztów oraz miejsc, w których „po drodze” będzie można doładować samochód.

Kolejne miasta z operatorami ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdówKolejne miasta z operatorami ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdówAnna Malinowska

Holandia prymusem elektromobilności

Według portalu Nederland Elektrisch Holandia jest obecnie liderem we wdrażaniu infrastruktury niezbędnej do ładowania pojazdów elektrycznych. Portal zapewnia jednak, że to jeszcze nie wszystko, a rozwój elektromobilności wymaga instalacji kolejnych punktów, w których będzie można naładować samochody na prąd.

Portal dodaje, że w opinii władz tego kraju, ładownie samochodu w czasie podróży musi być w przyszłości równie łatwe, jak jest to w przypadku telefonów komórkowych. Kraj zainicjował dwa lata temu program, w ramach którego w 15 krajach UE powstanie jednolity system informacji o ładowarkach do samochodów elektrycznych. Pełna funkcjonalność ma być osiągnięta jeszcze w tym roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!