Kolejne miasta z operatorami ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów

Elektromobilność może przyspieszyć w kolejnych pięciu polskich miastach, dla których prezes Urzędu Regulacji Energetyki wyznaczył tzw. operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów. To już druga taka decyzja. O pierwszej dotyczącej ośmiu innych miejscowości pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj.

Kolejne miasta z operatorami ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 maja 2021

Miasta z operatorami ogólnodostępnych stacji ładowania

Na początku wiosny Urząd Regulacji Energetyki przedstawił listę ośmiu miast, dla których wyznaczono operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów. Wówczas znalazły się na niej Płock, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz, Gdynia, Poznań, Koszalin i Lublin.

Teraz dołącza do nich kolejnych pięć ośrodków. Zgodnie z majową decyzją prezesa URE lista ta została rozszerzona o: Elbląg, Gliwice, Białystok, Toruń oraz Częstochowę.

Prezes UODO pisze do FacebookaPrezes UODO pisze do FacebookaMikołaj Frączak

Co to jest operator ogólnodostępnych stacji ładowania?

Dla wyjaśnienia tej funkcji, kluczowej dla rozwoju elektromobilności w Polsce warto przytoczyć oficjalną definicję zamieszczoną w serwisie Urzędu Regulacji Energetyki. Operatorem ogólnodostępnej stacji ładowania nazywamy podmiot, „odpowiedzialny za budowę, zarządzanie, bezpieczeństwo funkcjonowania, eksploatację, konserwację i remonty ogólnodostępnej stacji ładowania. Operator ogólnodostępnej stacji ładowania zapewnia, aby w ogólnodostępnej stacji ładowania prowadził działalność co najmniej jeden dostawca usługi ładowania”.

Decyzją szefa URE oprócz wyznaczonych wcześniej do tej roli firm Enea, Energa Obrót oraz PGE obrót w gronie operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania znalazł się Tauron Sprzedaż.

Jakie kolejne miasta z operatorem ogólnodostępnych stacji ładowania?

Jak wynika z informacji przedstawionej na stronie Urzędu Regulacji Energetyki, w kolejce do przydzielenia swojego operatora, który może przyspieszyć rozwój infrastruktury niezbędnej dla samochodów elektrycznych znajdują się kolejne miasta, w tym stolice województw.

Obecnie w procedurze rozpatrywania wniosków znajduje się 15 gmin z różnych części Polski. Według URE w tej sprawie zgłosiły się władze następujących miast: Sosnowiec, Rzeszów, Kielce, Bytom, Gdańsk, Opole, Zabrze, Radom, Włocławek, Dąbrowa Górnicza, Tychy, Szczecin, Bielsko-Biała, Rybnik, Ruda Śląska.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!