Lasy Państwowe udostępnią… miejsca noclegowe

Miejsca biwakowe dla miłośników bushcraftu i survivalu zostaną wyznaczone przez Lasy Państwowe we wszystkich 429 nadleśnictwach w Polsce. To oznacza, że Lasy Państwowe udostępnią miejsca noclegowe gdzie miłośnicy takiego wypoczynku będą mogli realizować swoje hobby, nie obawiając się naruszenia ustawy o lasach.

Lasy Państwowe udostępnią… miejsca noclegowe
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 lutego 2021

Bushcraft i survival w Lasach Państwowych

Już w 2020 roku Lasy Państwowe prowadziły pilotaż, którego celem była ocena celowości wyznaczenia obszarów do nocowania „na dziko”. Jak informuje ta instytucja, rezultaty okazały się przełomowe. Wygląda na to, że mocno oryginalna forma turystyki będzie mogła się jeszcze bardziej rozwinąć w naszym kraju.

Od kiedy miejsca biwakowe w lasach?

Miejsca dla miłośników bushcraftu i survivalu mają zostać wprowadzone na stałe od 1 maja 2021 roku. Jak informują leśnicy, docelowo w każdym nadleśnictwie teren, na którym będzie można zanocować na dziko, będzie liczył około 1500 ha.

Lasy Państwowe deklarują, że oprócz nowych miejsc w każdym nadleśnictwie zachowanych zostanie 46 dotychczasowych obszarów objętych akcją pilotażową. Ich łączna powierzchnia to 65 tys. ha. W przypadku miejsc, które były objęte pilotażem, będzie zezwolenie na używanie turystycznych kuchenek gazowych.

Czy nocleg na dziko w lesie jest legalny?Czy nocleg na dziko w lesie jest legalny?Jan Wróblewski

Regulamin nocowania w lesie

Zasady pobytu miłośników bushcraftu i survivalu w lasach określi regulamin. Już wiadomo, że w pojedynczej lokalizacji będzie mogło nocować bez zgłoszenia maksymalnie dziewięć osób. Czas pobytu został ograniczony do dwóch nocy z rzędu. W przypadku organizacji dłuższych noclegów, a także takich, w których weźmie udział większa liczba osób, konieczne będzie przesłanie stosownej informacji do właściwego  nadleśnictwa. Zgłoszenie będzie musiało być przesłane najpóźniej na dwa dni przed noclegiem.

Nocleg w lesie a zgłoszenie do nadleśnictwa

Samo wysłanie zgłoszenia do nadleśnictwa to jednak nie wszystko. Konieczne będzie otrzymanie potwierdzenia mailowego od adresata. Wówczas możemy mówić o formalnej zgodzie na pobyt turystów w wyznaczonym obszarze.

Zakupy na 1,6 mln na cudze dane osoboweZakupy na 1,6 mln na cudze dane osobowe Mikołaj Frączak

Zasada leave no trace w survivalu

Osoby biwakujące będzie obowiązywała zasada niezostawiania po sobie śladów (z języka angielskiego) „leave no trace”. To oznacza, że miłośnicy takiej formy wypoczynku muszą po sobie posprzątać, by pozostawić miejsce w stanie, w jakim je zastali.

Potencjał bushcraftu i survivalu

Jak informuje ministerstwo klimatu i środowiska, stale przybywa liczba chętnych do uprawiania tego rodzaju turystyki. Społeczność nastawiona na nietypową aktywność terenową może liczyć w naszym kraju nawet 40 tys. osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!