Zakupy na 1,6 mln na cudze dane osobowe

Oszustwa na co najmniej 1,65 mln złotych dokonała zorganizowana grupa przestępcza, która zajmowała się m.in zakupami ratalnymi na cudze dane osobowe. W ten sposób oszukała setki osób oraz instytucji finansowych. Łódzka policja zatrzymała już 5 jej członków. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Zakupy na 1,6 mln na cudze dane osobowe
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 lutego 2021

Oszustwa na cudze dane osobowe

Jak ustalili łódzcy policjanci, grupa przestępcza bezprawnie wykorzystująca cudze dane osobowe działała w ostatnich miesiącach – od kwietnia 2019 do stycznia 2021 roku. Metoda ich działania polegała na nielegalnym pozyskiwaniu danych osobowych, które były wykorzystywane przy składaniu wniosków o pożyczki gotówkowe. Osoby te dokonywały także zakupu towarów w systemie ratalnym, obciążając wydatkami niczego nieświadome osoby trzecie.

Według śledczych zawarli oni w ten sposób co najmniej 140 umów o prowadzenie rachunku, a także złożyli wnioski o kredyt w kilkudziesięciu firmach pożyczkowych. Przejęte w nielegalny sposób dane osobowe były także wykorzystywane do zakładania profili na portalach aukcyjnych, za których pośrednictwem kupowali później najdroższe modele smartfonów.

Utrata danych osobowych może dużo kosztować

Jak informuje łódzka policja kwoty, jakimi zostały obciążone ofiary, których dane były wykorzystywane, zawierają się w przedziale od 15 tys. do 35 tys. złotych. Wielu z nich nie miało świadomości, że właśnie zostali kredytobiorcami.

Obligacje korporacyjne nadal w cenie. Polacy chcą lokować kapitał w fintechachObligacje korporacyjne nadal w cenie. Polacy chcą lokować kapitał w fintechach Grzegorz Szulik

Sprawa oszustw finansowych na cudze dane osobowe

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi wspólnie z kolegami z KGP zatrzymali już 5 członków tej grupy przestępczej: 4 mężczyzn od 22 do 57 lat oraz kobietę w wieku 22 lat. W toku przeszukań ujawniono wiele umów kredytowych oraz kilkadziesiąt tysięcy złotych w gotówce. Choć wiadomo, że przestępcy działali na terenie całego kraju, zatrzymań dokonano na terenie jednego powiatu – sochaczewskiego.

Zarzuty oszustwa

Wszystkie zatrzymane osoby już usłyszały zarzuty. Sprowadzają się one do udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także dokonywania oszustw wobec mienia znacznej wartości oraz prania brudnych pieniędzy. W ocenie policji, w grę wchodzi kara do 10 lat więzienia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!