PESEL dla cudzoziemców do celów podatkowych

1 maja 2021 roku weszły w życie nowe przepisy, które umożliwiają cudzoziemcom wnioskować o numer PESEL do celów podatkowych – poinformował resort finansów. Właściwym organem do nadania tego numeru dla obcokrajowca będzie Urząd Gminy.

PESEL dla cudzoziemców do celów podatkowych
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 maja 2021

PESEL dla cudzoziemca do celów podatkowych

Dzięki zmianom w przepisach (Dz. U. z 2020 r. poz. 170, z późn. zm.); (Dz. U. z 2021 r. poz. 510) — urzędy gminy będą mogły nadać numer PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności) cudzoziemcom. Warunkiem jest jednak złożenie stosownego wniosku bezpośrednio przez zainteresowanego.

O czym pamiętać zmieniając sprzedawcę prądu?O czym pamiętać zmieniając sprzedawcę prądu?Mikołaj Frączak

Ile jest czasu na zmianę identyfikatora z NIP na PESEL?

Zgodnie z przepisami podatnicy, którzy w celach podatkowych będą posługiwali się numerem PESEL, a którzy do czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy używali do tego celu numeru NIP, mają 30 dni na zmianę identyfikatora.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, nie będzie już mowy o składaniu informacji od płatnika z wpisanymi nieprawidłowo identyfikatorami podatkowymi danego podatnika. Do tej pory zdarzało się, że wpisywano szereg tych samych cyfr w tym jedynek oraz dziewiątek.

E-PIT dla cudzoziemca

Dzięki zmianie przepisów będzie istniała możliwość stworzenia oraz udostępnienia zeznania podatkowego pracownika z zagranicy za pomocą internetowej usługi Twój e-PIT na stronie https://podatki.gov.pl.

Oznacza to, że pracownicy (a zarazem podatnicy) pochodzący z zagranicy, będą mogli łatwiej i szybciej rozliczyć się z fiskusem. Podanie numeru PESEL umożliwi im bowiem zalogowanie się do wspomnianej usługi Twój e-PIT. Ponadto, będą mogli złożyć zeznanie podatkowe przez darmową aplikację e-Deklaracje. Ułatwi to im korzystanie z przysługujących ulg oraz odliczeń, a także umożliwi otrzymanie zwrotu z podatku dochodowego.

Ostrzeżenie ws. parówek z BiedronkiOstrzeżenie ws. parówek z BiedronkiMikołaj Frączak

PESEL dla cudzoziemca. Co to oznacza dla firm?

Dzięki wprowadzonym zmianom każdy płatnik będzie mógł wywiązać się z prawnego obowiązku wskazania identyfikatora podatkowego swojego pracownika, który jest obcokrajowcem. Teraz będzie to w jego przypadku numer PESEL. Warunek jest jeden – musi zawnioskować o niego w najbliższym urzędzie gminy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!