PILNE! Od 15 maja brak obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

Uciążliwy dla wielu osób nakaz noszenia maseczek, także na świeżym powietrzu, przestanie obowiązywać od 15 maja – wynika z opublikowanego w czwartek (6.05) wieczorem Rozporządzenia Rady Ministrów. Zwolnienie z tego obowiązku jest jednak wprowadzone tymczasowo, na razie do 5 czerwca.

PILNE! Od 15 maja brak obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 maja 2021

Od kiedy brak obowiązku noszenia maseczek?

Rząd opublikował oczekiwane przez wielu rozporządzeniew sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Z jego pełną treścią można zapoznać się tutaj (Dz.U. 2021 Poz. 861). Akt prawny datowany jest na 6 maja 2021 r.

Najbardziej interesujący dla wielu jest z pewnością §25 ust. 3 pkt. 2, który otrzymał brzmienie: Od dnia 15 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r. nakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy miejsc na otwartym powietrzu”.

Zgodnie z postanowieniem Rady Ministrów, wybierając się na spacer w dniach od 15 maja do 5 czerwca, nie będzie trzeba zakładać na usta i nos maseczki. Wiele osób, może zastanawiać fakt, dlaczego decyzja została wprowadzona czasowo. Najwyraźniej rząd woli dmuchać na zimne i pozostawić sobie furtkę bezpieczeństwa na wypadek ponownego wzrostu zachorowań na COVID-19. Wiele jednak wskazuje na to, że jeśli nie dojdzie do pogorszenia sytuacji epidemicznej, kolejne rozporządzenie przedłuży czas zwolnienia z obowiązku noszenia maseczek, lub zniesie ten nakaz bezterminowo.

Od kiedy obowiązywał nakaz noszenia maseczek?

Przypomnijmy, od 10 października 2020 roku obowiązywał bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa. Początkowo dopuszczalne było używanie w tym celu chust czy szalików, jednak w obliczu pogarszania się sytuacji epidemicznej, ograniczono się wyłącznie do maseczek.

Gdzie nadal będzie trzeba nosić maseczki?

Zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu to jedyna okoliczność, w którym nielubiane obostrzenie zostanie zniesione. Wszystkie pozostałe miejsca, w których obowiązuje zasłanianie ust i nosa pozostają bez zmian.

W dalszym ciągu maseczki trzeba będzie zakładać: w środkach komunikacji publicznej np. autobusach, tramwajach, metrze, pociągach czy na pokładzie samolotu. Będą one potrzebne także w miejscach ogólnodostępnych tj. na drogach, placach, cmentarzach, promenadach, bulwarach, parkingach (także leśnych), na terenie nieruchomości wspólnych, w zakładach pracy (jeśli w jednym pomieszczeniu pracuje więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej), w budynkach użyteczności publicznej, obiektach handlowych i usługowych. Maseczki będą także nadal obowiązywały w trakcie sprawowania kultu religijnego.

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!