Harmonogram powrotu uczniów do szkół – maj 2021

Maj 2021 będzie miesiącem stopniowego powrotu uczniów do edukacji stacjonarnej – zdecydował rząd. Dla starszych klas podstawówek oraz uczniów szkół średnich oznacza to koniec trwającej od niemal siedmiu miesięcy nauki zdalnej. Według jakiego porządku dzieci wrócą do ławek? Przedstawiamy harmonogram powrotu uczniów do szkół nakreślony na maj 2021 roku.

Harmonogram powrotu uczniów do szkół – maj 2021
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 maja 2021

Jak będzie wyglądał powrót dzieci do szkół?

Powrót uczniów do szkół będzie się odbywał stopniowo, wg ściśle określonego porządku. Dla większości z nich, przywrócenie edukacji stacjonarnej będzie wprowadzane stopniowo, z zastosowaniem przejściowego okresu nauki hybrydowej w systemie 50-procentowego obłożenia placówek edukacyjnych.

Nauka stacjonarna dla klas I-III

Najszybciej do tradycyjnego modelu edukacji powrócą najmłodsze roczniki szkół podstawowych. Mowa tu o klasach nauczania początkowego tj. pierwszych, drugich i trzecich. Dla nich nauka w szkolnych ławkach, bez modelu hybrydowego zaczyna się 4 maja.

Strażacy z OSP z dodatkami do emerytur i świadczeniami za akcjeStrażacy z OSP z dodatkami do emerytur i świadczeniami za akcjeMikołaj Frączak

Nauka hybrydowa dla klas IV-VIII i szkół średnich

Uczniowie starszych klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, na pełny powrót do szkolnych ławek będą musieli poczekać miesiąc. 

17 maja jedynie połowa z nich przyjdzie do szkoły, wymieniając się zgodnie z opracowanym przez dyrekcję planem z pozostałymi. Dla nich wprowadzony będzie bowiem model edukacji hybrydowej. To oznacza, że jedynie 50% z nich w jednym czasie będzie mogła przyjść do szkoły. Pozostali będą uczyć się przez internet.

Nauka stacjonarna dla klas IV-VIII i szkół średnich

Pełny powrót starszych uczniów szkół podstawowych oraz wymienionych szkół średnich nastąpi dopiero 31 maja br. To oznacza, że edukacja w trybie stacjonarnym potrwa jedynie niecały miesiąc – tyle bowiem czasu pozostanie do wakacji, które rozpoczynają się zgodnie z przyjętym kalendarzem roku szkolnego 2020/21. Początek przerwy letniej zaplanowany jest na 25 czerwca 2021 roku.

NFZ: próby wyłudzenia danych pacjentówNFZ: próby wyłudzenia danych pacjentówAnna Malinowska

Jak będzie odbywało się kształcenie w szkołach specjalnych w maju 2021?

Nieco inaczej wygląda plan znoszenia lockdownu w szkołach specjalnych oraz ośrodkach. W przypadku najmłodszych klas I-III sytuacja będzie analogiczna, do wyżej przedstawionej. Uczniowie wracają do nauki stacjonarnej 4 maja.

W przypadku klas IV-VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych specjalnych, a także w ośrodkach szkolno-wychowawczych i w podmiotach leczniczych sytuacja będzie wyglądała inaczej. Od 4 do 30 maja uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach, które będą prowadzone w budynku szkoły. Decyzja będzie jednak (tak jak do tej pory), należała do dyrekcji danej placówki.

W przypadku ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych tak jak dotąd zajęcia z bezpośrednim kontaktem nauczyciel-uczeń będą mogły być realizowane za zgodą rodziców.  Niemniej od 17 maja, wszystkie tego typu ośrodki przejdą na model stacjonarny.

Kształcenie i praktyki zawodowe – maj 2021

W maju wszelkie zajęcia praktycznej nauki zawodu będą odbywały się bez zmian. Dyrektorzy szkół zdecydują o zajęciach praktycznych w miejscu ich prowadzenia w wybranych dniach w tygodniu. Nie mogą one jednak przekraczać 16 godzin na każdy tydzień.

Z kolei praktyki zawodowe będą mogły odbywać się stacjonarnie. Pozostanie jednak zachowana możliwość organizacji ich w innych formach, jakie zostały wypracowane w czasie trwającej pandemii.

Zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe mogą odbywać się w trybie stacjonarnym zarówno u pracodawców, jak i w indywidualnych gospodarstwach rolnych, pod warunkiem, że w miejscach tych, nie występują zdarzenia, które mogłyby zagrozić zdrowiu uczniów – mowa oczywiście o zdarzeniach związanych z pandemią, np. powstaniem lokalnego ogniska zakażeń SARS-CoV-2.

W przypadku szkół branżowych pierwszego stopnia młodociani pracownicy mogą odbywać praktyki u swoich pracodawców w 100% wymiarze godzin.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!