Ogólnopolski lockdown od soboty. Zdalna nauka dla najmłodszych klas

Pierwszy dzień wiosny będzie pierwszym dniem nowego ogólnopolskiego lockdownu. Najmłodsi uczniowie w całym kraju wracają do nauczania zdalnego, a szereg firm będzie musiało poważnie ograniczyć swoją działalność. Rząd zdecydował o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń na obszarze całego kraju – poinformowano podczas środowej (17.03) konferencji prasowej ministra zdrowia.

Ogólnopolski lockdown od soboty. Zdalna nauka dla najmłodszych klas
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 marca 2021

Od kiedy ogólnopolski lockdown?

Po serii obostrzeń o zasięgu regionalnym rząd sięgnął po ciężką broń w walce z koronawirusem. Od soboty, 20 marca obostrzenia obowiązujące dotąd na Warmii i Mazurach, Pomorzu, Mazowszu i w Lubuskiem, będą obowiązywały w całym kraju z pewnymi różnicami, np. w obszarze edukacji.

„Sytuacja w kraju się na tyle pogarsza, że decyzje o kolejnych restrykcjach mają charakter ogólnopolski” — wyjaśniał podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. W środę odnotowano ponad 25 tysięcy nowych zakażeń. To najgorszy wynik w 2021 roku, oraz jeden z najgorszych od początku pandemii.

Ważna informacja dla mieszkańców m.in. Mazowsza i Lubuskiego. Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczyWażna informacja dla mieszkańców m.in. Mazowsza i Lubuskiego. Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczyMikołaj Frączak

Nauka w klasach I-III – zdalna czy hybrydowa?

Po weekendzie, w poniedziałek 22 marca, dzieci nie wrócą do szkolnych ławek. Nie ma też mowy o utrzymaniu tak, jak w regionalnych lockdownach edukacji hybrydowej. Do 9 kwietnia 2021 roku nauka ma odbywać się wyłącznie w trybie zdalnym, czyli przez internet.

To poważny problem dla wielu rodziców, którzy będą musieli zapewnić opiekę dla swoich pociech, szczególnie tych, które nie są w stanie zostać w domu i samodzielnie uczestniczyć w zajęciach.

Lockdown a Wielkanoc – jakie ograniczenia?

Rząd nie planuje w związku ze zbliżającymi się świętami wprowadzać ograniczeń w zakresie przemieszczania się oraz w uczestnictwie w nabożeństwach. Obecnie obowiązuje w przypadku kościołów limit 1 osoby na 15 m kw. Nie ma jednak pewności, czy się to nie zmieni, jeśli w międzyczasie dojdzie do poważnych wzrostów zachorowań. Minister takich decyzji nie wykluczył.

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa? Michał Górecki

Ogólnopolskie obostrzenia od 20 marca

Od 20 marca swoją działalność muszą zawiesić m.in. hotele za wyjątkiem hoteli dla robotników, oraz świadczeń dla osób przebywających w delegacjach. Nieczynne będą także galerie handlowe (nie wliczając niektórych punktów handlowych i usługowych jak apteki, sklepy spożywcze czy salony fryzjerskie oraz pralnie).

Ograniczony będzie także dostęp do kultury. Do 9 kwietnia nie mogą działać teatry, kina, muzea, galerie sztuki. Rozporządzenie nie zakaże jednak organizacji prób czy wydarzeń transmitowanych w sieci.

Zamknięte muszą być także baseny (nie licząc treningów kadry narodowej oraz działalności leczniczej), sauny, solaria, salony odchudzające, łaźnie tureckie, kasyna. Nieczynne muszą pozostać także kluby fitness oraz siłownie, a także stoki narciarskie.

Obostrzenia dotyczą także obiektów sportowych. Wszelkie wydarzenia związane ze sportem profesjonalnym, mogą odbywać się bez udziału publiczności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!