Powrót do nazwiska sprzed ślubu?

Coraz więcej rozwiedzionych osób, decyduje się na powrót do nazwiska, jakie nosili przed ślubem. Warto nadmienić, że sprawa dotyczy nie tylko kobiet, które najczęściej przyjmują nazwisko męża, ale także mężczyzn, którzy w dniu zaślubin przyjęli nazwisko swojej wybranki. Jak powrócić do nazwiska sprzed ślubu, o czym należy pamiętać?

Powrót do nazwiska sprzed ślubu?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 marca 2021

Powrót do nazwiska sprzed ślubu – kiedy się zdecydować?

Dla wielu osób, które decydują się na powrót do nazwiska noszonego przed ślubem, sprawa ma często wymiar symboliczny. Szczególnie osoby, które przechodzą traumę wynikającą z nieudanego małżeństwa, nie czują się komfortowo, nadal posługując się nazwiskiem byłego męża czy żony. Inni z kolei podchodzą do swojego wcześniejszego nazwiska sentymentalnie i chcą do niego powrócić.

Są i takie osoby, które mimo rozwodu, nie decydują się na powrót do wcześniejszego nazwiska. Może to wynikać z wielu przesłanek takich jak, chęć posiadania tego samego nazwiska co dzieci, lub jeśli w grę wchodzą kwestie związane z rozpoznawalnością w zawodzie np. prawnika, naukowca, lekarza czy dziennikarza – oczywiście katalog zawodów (i powodów) jest w tym przypadku z pewnością szerszy.

Auto z jakiego rocznika i z jakim przebiegiem najłatwiej sprzedać?Auto z jakiego rocznika i z jakim przebiegiem najłatwiej sprzedać?Anna Malinowska

Powrót do nazwiska sprzed ślubu – formalności

Prawo polskie nie stawia w tym zakresie szczególnych barier. Osoba, która po ślubie przyjęła nazwisko współmałżonka, a po pewnym czasie rozwiodła się, może powrócić do nazwiska panieńskiego.

Jeśli chcemy dopełnić formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego na terenie RP, powinniśmy przygotować w tym celu dowód osobisty i… 11 złotych. Dokładnie tyle wynosi opłata skarbowa w tym przypadku.  Opłatę można wnieść w kasie w urzędzie gminy lub miasta, a także przelewem. Nieco droższa procedura czeka nas, jeśli sprawę powrotu do wcześniejszego nazwiska załatwiamy w polskim konsulacie. W takim przypadku opłata wynosi 50 euro lub jej równowartość w krajach poza strefą euro, czyli w dowolnej, lokalnej walucie.

Czy jedna osoba może posiadać dwa ważne polskie paszporty?Czy jedna osoba może posiadać dwa ważne polskie paszporty? Mikołaj Frączak

Co trzeba wiedzieć, powracając do wcześniejszego nazwiska?

To niestety nie koniec formalności. Idąc do urzędu, musimy przygotować kilka ważnych informacji m.in. o miejscu sporządzenia aktu małżeństwa, oraz o dokładnej dacie uprawomocnienia się orzeczenia sądu w sprawie rozwodu. Dane te przekazujemy urzędnikowi ustnie.

Bardziej skomplikowany proces formalny czeka nas, jeśli porozwodowe kwestie nazwiska regulujemy za granicą przed polskim konsulem. W takim przypadku konieczne będzie posiadanie ze sobą odpisu prawomocnego orzeczenia sądu w sprawie rozwodu. Konieczne jest także posiadanie odpisu zupełnego aktu małżeństwa wraz z aktualnym wpisie stwierdzającym rozwód.

Oświadczenie woli o powrocie do wcześniejszego nazwiska

Dotychczasowe kwestie formalne wieńczy jedynie oświadczenie woli osoby zainteresowanej o powrocie do wcześniej używanego nazwiska. To już właściwie postawienie kropki nad „i” dzięki której, będziemy mogli podpisywać się jak przed ślubem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!