Jak sprawdzić liczbę punktów karnych za wykroczenia drogowe?

Tylko w 2020 roku 5.471 osób straciło prawo jazdy w wyniku przekroczenia 24 punktów karnych za wykroczenia popełnione za kierownicą. Jak sprawdzić aktualną liczbę punktów zebranych na swoim koncie? Obecnie, to bardzo proste. Wystarczy dostęp do internetu lub rządowa aplikacja mObywatel.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych za wykroczenia drogowe?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 marca 2021

Sprawdzenie liczby punktów karnych przez internet

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2021 roku prawie półtora miliona kierowców sprawdziło za pośrednictwem internetu liczbę punktów karnych, jakie obciążają ich konto w Centralnej Ewidencji Kierowców.

Trudno się temu dziwić. Przekroczenie pułapu 24 punktów u kierowcy, który posiada prawo jazdy przez co najmniej rok, skutkuje odebraniem uprawnień. W przypadku młodych kierowców dopuszczalna granica została obniżona do zaledwie 20 punktów. Dzięki możliwości sprawdzenia tych informacji można podjąć ewentualne działania np. zapisać się na kurs redukujący liczbę punktów karnych w najbliższym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Czasem łatwo się pogubić w tym, ile punktów karnych posiadamy na koncie. Nie zawsze pamiętamy daty, kiedy otrzymaliśmy je wraz z mandatem np. za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, brak pasów bezpieczeństwa czy wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu. Sporym ułatwieniem jest skorzystanie z państwowej, bezpłatnej usługi, która pozwala zweryfikować nasze konto z niechlubnymi punktami otrzymanymi od drogówki.

Jak zgłosić potrzebę wytyczenia nowego przejścia dla pieszych?Jak zgłosić potrzebę wytyczenia nowego przejścia dla pieszych?Anna Malinowska

Punkty karne na rządowej stronie

Pierwszą możliwością jest skorzystanie z rządowego portalu gov.pl, który wśród swoich funkcjonalności zawiera wirtualną usługę „Sprawdź swoje punkty karne”. Jest ona dostępna pod tym linkiem.

Klikamy w przycisk „Sprawdź swoje punkty karne”. Następnie logujemy się profilem zaufanym. To wszystko. Po wykonaniu tych czynności pełna informacja dotycząca „aktywnych” punktów karnych, czyli takich, które dotąd nie uległy przedawnieniu, pojawi się po chwili na monitorze naszego komputera, czy urządzenia mobilnego.

Punkty karne w aplikacji mObywatel

Liczbę posiadanych punktów karnych można sprawdzić także na powiązanej z portalem gov.pl aplikacji mObywatel. Taka możliwość pojawiła się w grudniu 2020 roku wraz z elektronicznym prawem jazdy.

Za korzystanie z aplikacji nie musimy nic płacić. Wystarczy pobrać ją z oficjalnych sklepów Play bądź AppStore. Jedyne, czego potrzebujemy, by wejść w jej funkcjonalności to profil zaufany. Konieczna jest także wcześniejsza aktywacja usług mTożsamość oraz mPrawo Jazdy. To wszystko. Cały proces jesteśmy w stanie przejść w kilka minut.

Jakie są perspektywy dla wykonawców inwestycji drogowych?Jakie są perspektywy dla wykonawców inwestycji drogowych? Jan Wróblewski

Jak szybko aktualizowane są dane o punktach karnych?

Interesujące nas informacje o zgromadzonych punktach karnych, nie są tam jednak zapisywane natychmiast po kontroli drogowej. Jeśli zostaliśmy ukarani przez drogówkę, musimy chwilę poczekać. Aktualizacja danych odbywa się każdego dnia wczesnym rankiem około godziny szóstej.

Co istotne, obok liczby punktów karnych pojawi się także liczba dni pozostała do ich wygaśnięcia. Przypominamy – punkty karne są aktywne przez równy rok od dnia ich otrzymania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!