Kupujesz letnie opony? Sprawdź ten szczegół!

Jeden prosty trik, pomoże Ci wychwycić nieuczciwego sprzedawcę. Może się przydać zarówno wtedy gdy kupujesz nowy komplet opon jak również, jeśli zamierzasz nabyć samochód na rynku wtórnym. Mało kto wie, że w banalnie prosty sposób można sprawdzić datę produkcji ogumienia. Kupujesz letnie opony, lub używany samochód? Koniecznie sprawdź ten szczegół!

Kupujesz letnie opony? Sprawdź ten szczegół!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 kwietnia 2021

Czy ważny jest wiek opony?

Z datą produkcji opony jest jeden problem. Nie jest ona nigdzie napisana wprost. Poznanie prostej zasady, pomoże jednak uniknąć rozczarowania lub zakupu ogumienia, które z racji wieku powinno trafić do utylizacji, a nie na rynek. Niestety można natrafić i na takie oferty, np. ogłoszeniowych portalach.

Kupując ogumienie do samochodu, pierwsze, na co zwracamy uwagę to stan bieżnika. Nawet jeśli wygląda na fabrycznie nowy, powinniśmy być ostrożni, szczególnie jeśli cena opon jest naprawdę bardzo atrakcyjna. Jest bowiem duże prawdopodobieństwo, że opony przeleżały swoje w garażu czy magazynie. Rzeczywiście, stan bieżnika jest ważny (jeśli nie najważniejszy), ale trudno się spodziewać, że kilkunastoletnia opona magazynowana w niewiadomy sposób, będzie równie sprawna jak nówka z fabryki. Właśnie dlatego, u wielu dużych sprzedawców stosowane są normy, zgodnie z którymi sprzedawane jest maksymalnie trzyletnie ogumienie. Zdaniem niektórych ekspertów opony przy właściwej konserwacji lub przechowywaniu mogą zachować odpowiednie właściwości przez mniej więcej dekadę. Niestety wśród ogłoszeń, zdarzają się… dużo starsze egzemplarze.

Mandaty za brudny pojazd — nawet 250 złotychMandaty za brudny pojazd — nawet 250 złotychMartyna Kowalska

Jak sprawdzić ile lat ma opona?

Z oponami jest ten problem, że nikt na nich nie wybija dokładnej daty produkcji, jak na wielu innych produktach, a przynajmniej nie robi tego w oczywistym formacie dzień/miesiąc/rok. Wystarczy jednak poznać prostą zasadę „kodowania” dat produkcji. Trzeba przyznać, że jest banalnie prosta.

Według międzynarodowego systemu, obowiązującego od 2010 roku, data produkcji zapisywana jest czterocyfrowym kodem według formatu Tydzień/Rok. To oznacza, że opona oznaczona kodem 3919 została wyprodukowana w 39 tygodniu 2019 roku.

Przed 2010 rokiem obowiązywał bardzo podobny system, z tą różnicą, że rok oznaczano tylko ostatnią cyfrą. To oznacza, że jeśli na oponie wybito kod 398 – oznaczało to, że opona zjechała z fabrycznej taśmy w 39 tygodniu 2008 roku. Warto o tym wiedzieć, bowiem na rynku zdarzają się i tak leciwe opony.

Gdzie umieszczana jest data produkcji opony?

Data produkcji opony zazwyczaj wybijana jest na bocznej powierzchni na prostokącie o zaokrąglonych bokach, w sąsiedztwie innych fabrycznych oznaczeń poprzedzonych kodem „DOT”. Inne cyfry, czy litery to już mniej istotne, z punktu widzenia użytkownika dane dotyczące np. miejsca produkcji ogumienia.

Wyjazd z rowerami? Pamiętaj o trzeciej tablicy rejestracyjnejWyjazd z rowerami? Pamiętaj o trzeciej tablicy rejestracyjnej Anna Malinowska

Sposób na nieuczciwych handlarzy samochodami

Paradoksalnie, umiejętność rozpoznania wieku opony, która przydaje się, kiedy kupujemy nowy komplet, może być kluczowa np. w momencie zakupu samochodu na rynku wtórnym. W ten prosty sposób możemy sprawdzić, czy wszystkie cztery opony są z tego samego rocznika. Czasem możemy w ten sposób wykryć poważniejsze „przewiny” sprzedawcy. Znany jest nam przypadek dwuletniego auta z bardzo niskim przebiegiem wystawionego na giełdzie samochodowej. Jak się okazało, jego opony (nie wiedzieć czemu na nowiutkich stalowych felgach!) były dwa razy starsze od samego pojazdu! W ten prosty sposób możemy stwierdzić, że z oferowanym samochodem coś jest nie tak, i warto taką ofertę omijać z daleka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!