Rośnie rynek regenerowanych telefonów komórkowych

Kolejny operator dołącza do oferty sprzedaż używanych, profesjonalnie zregenerowanych telefonów komórkowych. Jak poinformowała sieć Play, do jego oferty trafiają iPhone’y z drugiej ręki. Jak przekonuje, to okazja do oszczędności oraz bycia ekologicznym. Jak wygląda ta oferta? Czy rynek regenerowanych telefonów komórkowych będzie nadal rósł

Rośnie rynek regenerowanych telefonów komórkowych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 maja 2021

Gdzie kupić regenerowane iPhone’y?

W listopadzie 2020 roku, używane iPhone’y pojawiła się w ofercie T-Mobile. O czym pisaliśmy tutaj. Podobne znaleźć można także na stronach Orange i Play. Teraz z taką samą propozycją na rynek wchodzi Play, który oferuje odnowione smartfony amerykańskiego producenta.

Operatorzy zapewniają, że urządzenia przeszły przez ręce profesjonalnych techników, a przed przekazaniem do sprzedaży zostały gruntownie przetestowane. Efektywność baterii w każdym takim urządzeniu powinna zawierać się w przedziale od 85 do 100 procent.

PESEL dla cudzoziemców do celów podatkowychPESEL dla cudzoziemców do celów podatkowychMichał Górecki

Jakie odnowione telefony Play?

Jak poinformował właśnie operator, oferta odnowionych modeli iPhone’a będzie dotyczyła trzech modeli: iPhone 7 (32 GB), iPhone 8 (64 GB) oraz iPhone X (64 MB) w kolorach czarnym oraz „gwiezdna szarość”. Play zapewnia, że każdy oferowany telefon posiada aktualną wersję oprogramowania iOS 14.5. Jak zauważa sieć, odnowione iPhone’y są chętnie poszukiwane przez klientów.

Czy opłaca się kupić zregenerowany telefon?

Trzeba pamiętać, że operatorzy, wychodząc z podobnymi ofertami, np. w abonamencie nie mogą sobie pozwolić, na oferowanie mocno wyeksploatowanych telefonów. Z tego powodu urządzenia przechodzą przez profesjonalny serwis, który najpierw kwalifikuje telefony do dalszej regeneracji, a  egzemplarze, które wymagają interwencji technicznej, są poddawane np. wymianie wyświetlacza, podzespołów czy baterii.

Dla wielu osób to często jedyna okazja, by sięgnąć po topowy model, którego cena w sklepie często dochodzi do kilku tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że w ofertach bez abonamentu, niektóre urządzenia z drugiej ręki nadal potrafią „trzymać cenę”, np. znaleźliśmy iPhoneX 64MB za dwa tysiące złotych (bez grosza). Są też i droższe propozycje! Wprawdzie to dużo taniej niż nówka z salonu, jednak jest to już przecież urządzenie używane.

Zmiany w systemie TAX FREE od 2022 rokuZmiany w systemie TAX FREE od 2022 rokuMikołaj Frączak

Rynek refurbished – co to takiego?

Za granicą rynek już dawno zagospodarował telefony, które z różnych przyczyn zostały zwrócone przez klientów. Są firmy, które odkupują używane telefony i poddają je mniejszym lub większym procesom regeneracyjnym. Trudno oszacować wielkość rynku „refurbished”, gdyż oprócz dużych graczy, biznesem tym parają się także drobne firmy, które potem odsprzedają odnowiony sprzęt np. na aukcjach internetowych. Zgodnie z prawem, takie telefony nie mogą być sprzedawane jako nowe, a oferty muszą być dobrze oznaczone.

Rynek tzw. „refurbów” wpisuje się w wielu środowiskach nie tylko w poszukiwanie oszczędności, ale także eko-trend. Dzięki temu wiele urządzeń, które zalegałoby w szufladach, magazynach lub na wysypiskach elektrośmieci, może być ponownie wykorzystanych i cieszyć właścicieli przez długi czas. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!