Czarny styczeń w małopolskiej turystyce - oficjalne statystyki

95,4% — tyle rok do roku wyniósł spadek liczby turystów w obiektach noclegowych w Małopolsce w styczniu 2021 – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W tym samym miesiącu spadek liczby udzielonych noclegów wyniósł w tym województwie 93,7% r/r. To obraz pandemicznych obostrzeń w regionie, w którym turystyka żyje z zimowego wypoczynku.

Czarny styczeń w małopolskiej turystyce - oficjalne statystyki
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 kwietnia 2021

Straty zimowej turystyki 2021

Dane opublikowane przez GUS obejmują obiekty noclegowe, w których znajduje się minimum 10 miejsc. Statystyki pokazują skalę spadków w turystyce na początku 2021 roku. Przypomnijmy – w związku z niestabilną sytuacją pandemiczną, rząd zdecydował o zamknięciu obiektów turystycznych oraz ujednoliceniu terminu ferii zimowych dla wszystkich uczniów w Polsce, z zaleceniem, by spędzali je w domu lub na zimowiskach w szkole. Zamknięto także stoki narciarskie dla turystów. Obiekty turystyczne dostępne były wyłącznie dla nielicznych grup.

Terminy rejestracji do szczepień poszczególnych roczników (1974-2003)Terminy rejestracji do szczepień poszczególnych roczników (1974-2003)Anna Malinowska

Bezprecedensowe straty branży turystycznej w Małopolsce

Najgłębsze spadki w skali kraju zaliczyły obiekty turystyczne w województwie małopolskim. W porównaniu do stycznia 2020 roku, tegoroczny styczeń zamknął się spadkiem 95,4% — wynika z danych GUS. Z kolei liczba udzielonych noclegów w tym czasie wyniosła 93,7%.

W przypadku Małopolski, a w szczególności Podhala, bezprecedensowe straty odnotowały także firmy powiązane z turystyką. Mowa o branżach takich jak gastronomia, transport osób, wyciągi narciarskie, wypożyczalnie sklepów oraz handel. Wiele firm nastawionych jest na działalność sezonową, w której szczyt obrotów przypada na styczeń oraz luty, czyli w czasie, w którym odbywa się zimowa przerwa w edukacji.

Rusza cyfryzacja domów kultury. Do wydania 31 mln złotychRusza cyfryzacja domów kultury. Do wydania 31 mln złotychMartyna Kowalska

Noclegi w Polsce w styczniu 2021

Spadki, choć nie aż w takiej skali dotknęły wszystkich turystycznych obiektów noclegowych w Polsce. Według odczytu GUS w styczniu 2021 r. zatrzymało się w nich 231,1 tys. turystów, co stanowi spadek w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej o 90,7%, kiedy skorzystało z nich 2,3 mln osób (!).

Poza województwem małopolskim największe spadki dotyczą niekojarzących się z typowo zimowym wypoczynkiem regionów – warmińsko-mazurskiego (- 93,4%) oraz zachodniopomorskiego (- 92,6%). Najmniejszy spadek wykazują dane w województwie lubuskim ( — 64,7%).

Stopień wykorzystania miejsc w tego typu obiektach w styczniu 2021 r. wyniósł dla całego kraju zaledwie 8,4%, co jest gorszym wynikiem o 25,5 p.p. w porównaniu do stycznia 2020 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!