Czym są kooperatywy mieszkaniowe? Czy będzie łatwiej o własny dom?
Ruszyły konsultacje ustawy, która ma uregulować działanie kooperatyw mieszkaniowych. Nowe prawo ma ułatwić inwestycję, w której grupa osób chce wybudować na własne potrzeby dom wielorodzinny, szeregowiec, osiedle domków, czy blok. Ma być to łatwiejsze w ramach tzw. kooperatywy. Czym są kooperatywy mieszkaniowe?

- Michał Górecki
- /
- 27 lipca 2021
Kooperatywy mieszkaniowe – nowy termin w prawie
Jak wyjaśnia wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, wprowadzenie do porządku prawnego kooperatyw mieszkaniowych ma ułatwić budowę domów przyszłym mieszkańcom. „Zaprojektują oni dla siebie nie tylko budynek i poszczególne lokale mieszkalne, ale też wspólne przestrzenie do życia, na przykład świetlicę, pralnię czy miejsce spotkań. Taka formuła realizacji inwestycji mieszkaniowej może być szansą na obniżenie kosztów pozyskania mieszkania oraz na budowę kapitału społecznego” – powiedziała.
Definicja kooperatywy mieszkaniowej
W założeniu tzw. kooperatywa mieszkaniowa, to grupa osób fizycznych, która po pierwsze wspólnie kupuje działkę, po drugie buduje na niej dom lub domy.
Nie robią tego jednak w celu późniejszej sprzedaży, ale robią to dla siebie. Projektowane przepisy, które obecnie przechodzą przez konsultacje, przewidują także remont już istniejącego budynku, w którym zamieszkają członkowie kooperatywy.
Czym są społeczne agencje najmu? Będzie łatwiej wynająć mieszkanie?Michał Górecki
Zapotrzebowanie na kooperatywy mieszkaniowej
Zdaniem resortu zapotrzebowanie na takie rozwiązanie prawne jest dość duże. W ocenie ministerstwa rozwoju może przyczynić się m.in. do zwiększenia zainteresowania wspólnymi inwestycjami całych grup potencjalnych mieszkańców.
Proponowane zapisy prawne umożliwiają także włączenie się gmin w oddolne inicjatywy mieszkaniowe swoich społeczności. „Zbywając członkom kooperatyw mieszkaniowych i nowym spółdzielniom mieszkaniowym nieruchomości w drodze przetargu z bonifikatą, będą mogły ponadto ubiegać się o bezzwrotny grant z budżetu państwa na inwestycje w infrastrukturę techniczną lub społeczną na swoim terenie” – wyjaśniają autorzy projektu ustawy.
Regulacje działania kooperatyw mieszkaniowych
Projekt ustawy dokładnie precyzuje zasady działania takich inicjatyw inwestycyjnych. Opisuje także szczególne zasady zakupu nieruchomości należących do samorządu. Nowe prawo, jeśli wejdzie w życie, będzie bazą nie tylko dla wspomnianych kooperatyw, ale także nowych spółdzielni mieszkaniowych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.