Doradca kredytowy - jakie są jego kompetencje? Czy warto skorzystać z jego usług?
Każdy kredyt wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Podjęcie właściwej decyzji nie jest wobec tego łatwe, a długa lista skomplikowanych terminów i nie do końca zrozumiałych procedur sprawia, że wiele osób podchodzi do niego z pewną rezerwą. Nie są one jednak zdane wyłącznie na siebie. Doradca kredytowy okaże się olbrzymim wsparciem. Dzięki niemu możliwe będzie nie tylko wybranie najkorzystniejszej oferty, ale również znaczne uproszczenie całego procesu. Warto więc skorzystać z jego usług, tym bardziej że najczęściej nie będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami.
- Monika Świetlińska
- /
- 28 lipca 2021
Na czym polega doradztwo kredytowe?
Rynek produktów kredytowych jest bardzo zróżnicowany. Szczególne miejsce zajmuje w nim oczywiście kredyt hipoteczny. Warszawa, Gdańsk, Wrocław, ale również inne miasta w Polsce charakteryzują się przy tym wysokimi i wciąż rosnącymi cenami nieruchomości. To przekłada się z kolei na wysokość finansowania, po które sięgają nabywcy. Doradca kredytowy, taki jak Michał Dawidowicz, autor na Blog Kredytowy, będzie w stanie dobrać najlepszy produkt i uzyskać oszczędności, doradztwo kredytowe daje jednak jeszcze więcej możliwości. Specjalista zajmie się również wieloma aspektami procedury i wyjaśni złożone mechanizmy, które decydują o finansowym bezpieczeństwie kredytobiorcy.
Niezależny doradca finansowy a broker kredytowy
Uwagę wielu osób zainteresowanych skorzystaniem ze wsparcia ekspertów zajmujących się rynkiem kredytowym przykuwa sposób, w jaki określają oni piastowane stanowisko. Niezależny doradca finansowy lub kredytowy to osoba, która powinna być wpisana na odpowiednią listę. Jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia go niezależność wobec jakichkolwiek instytucji. To przekłada się jednak na kwestię wypłaty wynagrodzenia: klient jest zobowiązany do pokrycia wszystkich kosztów jego pracy. Broker kredytowy lub pośrednik kredytowy współpracuje natomiast z instytucjami finansowymi. Dzięki temu to właśnie one wypłacają należne mu wynagrodzenie. Zbiorczo wszystkich specjalistów określa się natomiast w pewnym uproszczeniu mianem doradcy kredytowego. Wszystkich z nich łączy przede wszystkim podobny zakres działań, co jest wyjątkowo ważne z perspektywy kredytobiorcy.
Jak obliczyć koszty kredytu?Michał Górecki
Współpraca z pośrednikiem kredytowym
W praktyce dobry doradca kredytowy to bardzo często broker kredytowy, który współpracuje z wieloma instytucjami. Dzięki temu może zaproponować swoim klientom bardzo szeroki zakres produktów i pomagać w znalezieniu tego, który z jednej strony będzie odpowiadał indywidualnym wymaganiom, z drugiej natomiast będzie po prostu najmniej kosztowny. Współpraca jest przy tym zdecydowanie szersza. Wybór konkretnej oferty to zaledwie jej pierwszy element. Doradca kredytowy może zająć się wieloma aspektami rozbudowanej procedury poprzedzającej udzielenie kredytu. Zadba o przepływ dokumentów, ich kompletność oraz zapewni niezakłócony kontakt z pracownikami banku.
Dzielenie się wiedzą
Z perspektywy wielu osób już sama terminologia wykorzystywana w trakcie procedury kredytowej stanowi poważny problem. Niezrozumienie poszczególnych mechanizmów i narzędzi może przy tym okazać się bardzo kosztowne i ryzykowne. Sprawdzony doradca kredytowy umie tłumaczyć nawet trudne zależności, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej o podejmowanie dobrych i przemyślanych wyborów. Warto nawiązać współpracę z osobą, która nie tylko wyróżnia się dużą wiedzą, ale chętnie się nią dzieli, troszcząc się o odpowiednią świadomość swoich klientów.
Wiele korzyści bez opłat
Jak widać, w zdecydowanej większości przypadków współpraca z doradcą kredytowym będzie w pełni bezpłatna. Z tego powodu po prostu warto skorzystać z tej opcji. Procedura będzie nie tylko zdecydowanie bardziej przejrzysta, ale także znacznie prostsza. Łatwiej przy tym o znalezienie najlepszej oferty i sprawne procedowanie wniosku. W wielu przypadkach okazuje się, że broker kredytowy gwarantuje znaczne oszczędności, a w dzisiejszych czasach o skorzystanie z jego usług jest bardzo prosto: można zrobić to zarówno w tradycyjnej, stacjonarnej formie, jak i online.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.